Trwa ładowanie...
d1y1sck

OBWE: mniejsza intensywność wymiany ognia na wschodniej Ukrainie

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) powiedział, że ostatnie porozumienie rozejmowe "bardzo istotnie" zmniejszyło intensywność wymiany ognia na wschodniej Ukrainie, chociaż wciąż zdarzają się jego naruszenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ukraińscy żołnierze
Ukraińscy żołnierze (PAP/EPA, Fot: ANAstasia Vlasova)
d1y1sck

- Generalnie rozejm osiągnął cel w postaci bardzo istotnego obniżenia poziomu wymiany ognia wzdłuż linii frontu. Wciąż jednak pozostaje praca do wykonania; w niektórych rejonach dochodzi do naruszeń, które rejestrujemy - powiedział Zannier.

W rozmowie z dziennikarzami w nowojorskiej siedzibie ONZ, przedstawiciel OBWE Lamberto Zannier dodał, że obserwatorzy tej organizacji informowali jednak o licznych naruszeniach rozejmu na południu oraz o ograniczonych incydentach w rejonie miasta Debalcewe i lotniska w Doniecku.

Debalcewe zostało zajęte w ub. tygodniu przez wspieranych przez Rosję separatystów, mimo obowiązującego rozejmu. Lotnisko w Doniecku separatyści opanowali w styczniu po ciężkich walkach z żołnierzami ukraińskimi.

d1y1sck

Zannier poinformował, że OBWE zamierza "w ciągu najbliższych tygodni" zwiększyć liczbę swych obserwatorów na wschodniej Ukrainie do 350. Chce też mieć swoich obserwatorów w innych rejonach Ukrainy. Mają oni dysponować nowocześniejszym sprzętem, w tym bezzałogowymi dronami, systemami radarowymi, kamerami i zdjęciami satelitarnymi.

Przedstawiciel OBWE podkreślił, że zawarte w Mińsku porozumienie rozejmowe "jest najlepszą szansą deeskalacji konfliktu i doprowadzenia do jego zakończenia".

Zannier zaznaczył, że dalszy postęp, w tym położenie kresu naruszeniom rozejmu, zwolnienie wszystkich jeńców i wycofanie ciężkiej broni o kalibrze 100 mm lub większej, zależy od przywódców politycznych.

Zgodnie z porozumieniem rozejmowym zawartym 12 lutego w Mińsku po całonocnych rozmowach przywódców Rosji, Ukrainy, Niemiec i Francji, przerwanie działań bojowych powinno nastąpić 15 lutego. Następnie obie strony miały wycofać ciężką broń z linii frontu na odległość od 25 do 70 km. Jednak wobec ofensywy separatystów na Debalcewe i powtarzających się bombardowań pozycji wojsk rządowych, strona ukraińska wstrzymała wycofywanie tej broni.

d1y1sck

Podziel się opinią

Share
d1y1sck
d1y1sck
Więcej tematów