ŚwiatObrońca Tatarów krymskich skazany na areszt

Obrońca Tatarów krymskich skazany na areszt

W czwartek na Krymie skazano na 10 dni aresztu adwokata Emila Kurbedinowa, który broni praw Tatarów krymskich. Drugiego obrońcę, Nikołaja Połozowa, siłą przetransportowano na przesłuchanie - donosi rosyjska sekcja BBC.

Obrońca Tatarów krymskich skazany na areszt
Źródło zdjęć: © AFP | Max Vetrov

BBC oraz Radio Swoboda poinformowały o rewizji w domu i kancelarii Kurbedinowa. Adwokata w sądzie w Symferopolu oskarżono z artykułu kodeksu postępowania administracyjnego, mówiącego o "propagowaniu lub publicznym demonstrowaniu symboli organizacji ekstremistycznych". Sankcja za te wykroczenia to od 1 tysiąca rubli do 15 dni aresztu. Kurbedinowa skazano na 10 dni aresztu.

Anton Naumluk - korespondent Radia Swoboda - napisał na facebookowym profilu, że Kurbedinowowi zarzucono, że w czerwcu 2013 roku demonstrował na portalu społecznościowym WKontakte symbolikę zakazanej w Rosji organizacji Hizb ut-Tahrir.

Kurbedinow częściowo przyznał się do winy, lecz zaznaczył, że w zamieszczonym przez niego zapisie nie było żadnej propagandy. I dodał, że w 2013 roku organizacja Hizb ut-Tahrir nie była zakazana na Krymie. Na Ukrainie organizacja ta nie jest uważana za ekstremistyczną. Natomiast po aneksji Krymu, rosyjskie władze uznały ją za terrorystyczną.

W czwartek rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB)
poinformowała, że przeprowadza w rejonie operację mającą na celu likwidację Hizb ut-Tahrir".

Nikołaja Połozow - drugi z adwokatów - określi przetransportowanie go w środę na przesłuchanie do FSB w Symferopolu jako porwanie. Połozow, który zajmuje się sprawami Tatarów krymskich, w tym więzionego wiceprzewodniczącego samorządu tatarskiego, Medżlisu, Achtema Czyjhoza, odmówił składania zeznań, powołując się na artykuł dotyczący "tajemnicy adwokackiej".

Wchodzący w skład Ukrainy Półwysep Krymski został zaanektowany przez Rosję w marcu 2014 roku, po referendum uznanym przez władze Ukrainy i Zachód za nielegalne. Tatarzy krymscy, stanowiący 12-15 proc. ludności na Krymie, zbojkotowali referendum.

Ukraina skierowała do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze pozwy przeciwko Rosji, w związku z łamaniem przez nią konwencji o finansowaniu terroryzmu i konwencji o dyskryminacji rasowej.

Pozwy te są związane z działalnością wspieranych przez Moskwę prorosyjskich bojowników w ukraińskim Donbasie oraz z sytuacją Tatarów na zaanektowanym przez Rosję w 2014 roku i należącym do Ukrainy Krymie.(PAP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)