Obrazy Beksińskiego na wystawie w Gliwicach
Niewystawiane dotychczas w Polsce obrazy Zdzisława Beksińskiego z przełomu lat osiemdziesiątych i
dziewięćdziesiątych będzie można obejrzeć podczas wystawy w Galerii Sztuki Współczesnej ESTA w Gliwicach.
Wystawa malarstwa Beksińskiego, uznawanego za jednego z czołowych polskich malarzy współczesnych, zostanie otwarta w gliwickiej galerii w czwartek.
Zdzisław Beksiński - wybitny malarz, fotografik, rzeźbiarz - urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. W 1952 r. ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej i powrócił do Sanoka, gdzie pracował we wzorcowni przemysłowej tamtejszej Fabryki Wagonów.
Od 1955 r. zajmuje się malarstwem, rzeźbą, grafiką, a od 1974 r. - wyłącznie malarstwem. Pod koniec lat 70. zasłynął serią obrazów o charakterystycznej, nierealnej tematyce, które sam nazwał "fotografowaniem wizji".
W 1977 r. przeniósł się do Warszawy. W latach osiemdziesiątych jego twórczość uległa znacznej ewolucji, idąc w kierunku uproszczenia tła, redukcji motywów i znaków, koncentrując się na odrealnionych postaciach. Pod koniec lat 90. zajął się tworzeniem fotomontaży komputerowych. Ich pierwsza wystawa odbyła się w kwietniu 1999 r. w Galerii ESTA.
Sztuka Beksińskiego wiązana jest z nurtem ekspresjonizmu i surrealizmu. O jego prace zabiegają renomowane muzea i kolekcjonerzy na całym świecie. Największa kolekcja dzieł artysty znajduje się w Muzeum Historycznym w Sanoku. (ej)