PolskaObrady UE oraz państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku

Obrady UE oraz państw Afryki, Karaibów i Pacyfiku

Europosłowie z 25 krajów Unii Europejskiej i posłowie z 77 krajów regionu Afryki, Karaibów i Pacyfiku (AKP) rozpoczną w poniedziałek czterodniowe obrady w ramach Zgromadzenia Parlamentarnego UE-AKP. Politycy spotkają się w Wiedniu, by rozmawiać m.in. o sytuacji w Sudanie i przyszłości negocjacji handlowych UE-AKP.

Na jedenastej sesji parlamentarzyści omówią m.in. sytuacje w Sudanie. Na wschodzie tego kraju - w regionie Darfur - dochodziło do walk mimo podpisania 5 maja w Abudży (Nigeria) przez rząd Sudanu i największe sudańskie ugrupowanie rebelianckie porozumienia pokojowego.

Rebelia w Darfurze rozgorzała w lutym 2003 roku. Rebelianci oskarżają władze w Chartumie o zaniedbywanie czarnych mieszkańców i wykorzystywanie dżandżawidów - arabskiej milicji - do rzezi, plądrowania i niszczenia wiosek zamieszkanych przez ludność niearabską. W walkach między rebeliantami a siłami rządowymi zginęło już ponad 180 tys. ludzi.

Unia Europejska od początku stawiała na "afrykańskie rozwiązanie" problemu - czyli wspierała misję stabilizacyjną i monitoringową Unii Afrykańskiej (UA) w regionie oraz rozmowy negocjacyjne prowadzone przez tą organizację. Oprócz poparcia czysto politycznego w procesie pokojowym, Unia przekazała 300 milionów euro na pomoc humanitarną, misje obserwacyjne i wsparcie stabilizacyjnego kontyngentu ruandyjskiego wysłanego z mandatem UA.

Innym tematem obrad będzie stan negocjacji nad umowami o partnerstwie gospodarczym (Economic Partnership Agreements - EPA), które mają regulować relacje handlowe krajów Unii i AKP. W tej sprawie stanowisko zaprezentuje komisarz ds. handlu zewnętrznego Peter Mendelson. Powołane przez porozumienie z Cotonou z 2000 r. mają obowiązywać wszystkie 77 państw AKP. Negocjacje rozpoczęły się w 2002 r i mają trwać 5 lat.

EPA skoncentrowane są na tym, aby jak tylko będzie to możliwe włączyć rozwijające się gospodarki do gospodarki światowej. Główne elementy tych umów to stworzenie strefy wolnego handlu między UE a AKP i uproszczenie procedur związanych z importem i eksportem.

Część organizacji pozarządowych krytykuje tę formułę twierdząc, że gospodarki państw AKP nie są gotowe do konkurencji w światowym handlu. Wskazują również na to, że nie przedstawiono żadnej alternatywy państwom, które nie będą chciały oprzeć relacji handlowych na zasadach EPA.

Zgromadzenie zajmie się też problemem ptasiej grypy, czy kwestiami związanymi z energetyką w krajach AKP.

Sesje mają rozpocząć m.in. szef Parlamentu Europejskiego Josep Borrell, Heinz Fischer - prezydent Austrii, która przewodzi pracom UE do końca czerwca. Swoją obecność w pierwszym dniu obrad zapowiedział również komisarz ds. polityki rozwojowej i pomocy humanitarnej Louis Michel.

Sesje Zgromadzenia odbywają się dwa razy do roku. Raz w kraju UE, raz w państwie AKP. Prowadzone są przez dwóch przewodniczących - reprezentujących dwie strony.

Źródło artykułu:PAP
afrykakaraibynegocjacje

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)