Trwa ładowanie...
d15bqmv

Obraduje Walne Zgromadzenie Katolików i Muzułmanów

W Warszawie rozpoczęły się w czwartek dwudniowe obrady Walnego Zgromadzenia Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Uczestniczą w nim m.in. delegat Konferencji Episkopatu Polski ds.
Dialogu Katolików i Muzułmanów bp Tadeusz Pikus oraz imam Selim Chazbijewicz, który jest współprzewodniczącym Rady ze strony muzułmańskiej.

d15bqmv
d15bqmv

Współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów Zdzisław Bielecki powiedział, że walne zgromadzenie zostało zwołane z okazji jubileuszu pięciolecia powstania RWKiM nie po to, by świętować, ale dokonać pogłębionej refleksji w zakresie dialogu katolicko-muzułmańskiego, który jest wyzwaniem czasów dla obu religii. Dodał, że od lat dialog ten prowadzi i apeluje o jego rozszerzenie papież Jan Paweł II.

Walne Zgromadzenie RWKiM - jak poinformował Bielecki - ma dokonać oceny działalności Rady w minionym pięcioleciu, wypracować program jej działalności oraz dokonać wyboru nowych władz Rady.

Na zakończenie obrad przewidziane jest wydanie oświadczenia przez Radę Wspólną Katolików i Muzułmanów.

Otwarcie obrad poprzedziła wspólna modlitwa, której przewodniczyli: imam Khatry Ghonin (imam Centrum Islamu) oraz bp Tadeusz Pikus.

d15bqmv

Idea powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów zrodziła się w 13 czerwca 1997 r. podczas Dni Tatarskich w Warszawie. Stowarzyszenie zarejestrowane zostało w lutym 1999 r. Członkami Rady są m.in. bp Tadeusz Pikus i Jan Sobolewski - przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego w Polsce.

Rada nie ma odpowiednika w innych krajach europejskich. Do statutowych celów jej działania zalicza się m.in. wzajemne poszanowanie religii, kultury, historii i tradycji katolicyzmu i islamu oraz przezwyciężanie stereotypów wynikających ze wzajemnej nieznajomości. Podkreśla się otwartość na inne wyznania chrześcijańskie i kierunki islamu oraz zachowanie całkowitej suwerenności teologicznej obu wyznań.

Szacuje się, że w Polsce jest obecnie ok. 20 tys. wyznawców islamu pochodzenia tatarskiego, skupionych w Muzułmańskim Związku Religijnym w Polsce. Największe ich ośrodki to Białostocczyzna oraz Warszawa, Gdańsk i Gorzów Wlkp.(miz)

d15bqmv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15bqmv
Więcej tematów