PolskaObraduje komisja śledcza ds. banków

Obraduje komisja śledcza ds. banków

Kilka minut po godz. 12 rozpoczęło się trzecie posiedzenie komisji śledczej ds. banków i nadzoru bankowego. Komisja ma m.in. wybrać ekspertów, którzy będą doradzać jej członkom. Posłowie zdecydują również, do których instytucji zwrócić się o dokumenty.

W programie obrad komisji zapisano także dyskusję "nad sprawami i zagadnieniami, które mogą być przedmiotem szczegółowych dochodzeń Komisji, po lekturze i analizie otrzymanych dokumentów oraz nad proponowaną chronologią podejmowania tych spraw i zagadnień".

Po poprzednim zamkniętym posiedzeniu komisji jej przewodniczący Artur Zawisza (PiS) informował, że komisja zwróci się o dokumenty m.in.: do Najwyższej Izby Kontroli, Komisji Nadzoru Bankowego, Ministerstw: skarbu i finansów, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz prokuratur.

Komisja podjęła wówczas też dwie uchwały: w sprawie szybkiego trybu dopuszczenia członków komisji do tajemnic państwowych oraz upoważnienia przewodniczącego do występowania do odpowiednich instytucji o materiały, które mogą interesować komisję.

W opinii Zawiszy, pierwsi świadkowie będą mogli być przesłuchani najwcześniej w czerwcu.

Powołana w marcu br. komisja śledcza ma zbadać prawidłowość i celowość działań Narodowego Banku Polskiego (NBP) i Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) jako organów nadzoru bankowego w latach 1989-2006. Zajmie się także kształtem systemu bankowego w Polsce w porównaniu z innymi, w szczególności średnimi i dużymi krajami UE.

Jej prace mają dotyczyć także działalności osób występujących w imieniu KNB, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów pod kątem ewentualnego występowania konfliktu interesów, wpływającego na brak bezstronności przy dokonywaniu rozstrzygnięć przez te osoby.

Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę o powołaniu komisji śledczej ds. banków uznając, że zakres prac został określony zbyt szeroko.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)