Obradował krajowy zjazd Przymierza Prawicy
W Warszawie obradował w niedzielę pierwszy krajowy zjazd Przymierza Prawicy. Kazimierz Michał Ujazdowski został wybrany jednogłośnie na prezesa partii. Szefem Rady Politycznej został Marek Jurek. Zjazd przyjął deklarację polityczną i określił strategię działania partii na przyszłość.
09.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Prezes Przymierza Prawicy zarekomendował zjazdowi swojej partii podjęcie uchwały o gotowości do zjednoczenia z partią Prawo i Sprawiedliwość braci Kaczyńskich. Podobne stanowisko zajął ostatnio kongres Prawa i Sprawiedliwości. Zjazd zjednoczeniowy obu partii ma się odbyć wiosną.
Ujazdowski i lider PiS Jarosław Kaczyński przedstawili obradującym w Warszawie delegatom cel działania: odbudowa prawicy i uzyskanie w 2005 roku zasadniczego wpływu na władzę, czyli - jak to ujął Kaczyński - rządzenie albo istotne współrządzenie.
Kaczyński wyraził nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy prawica stanie się silnym konkurentem wobec SLD.
Ujazdowski skrytykował rządy Sojuszu. Rządowi Leszka Millera zarzucił niezdolność do twardych negocjacji z Unią Europejską, powrót do liberalnej polityki karnej, brak programu rozwoju gospodarczego, uderzenie w prawa rodziny, zahamowanie reformy edukacji i utrzymywanie złych przywilejów wielkich agencji i funduszy przy jednoczesnym podnoszeniu podatków.
Lider Przymierza Prawicy określił rządy SLD jako rządy ludzi nieprzygotowanych, którzy boją się nowej matury.
Zjednoczona prawica - oświadczył inny lider Przymierza Prawicy Marek Jurek - musi być ideowa i skupiona wokół autorytetu, a nie być - jak to określił - jednością paru panów w zadymionym pokoju.
Zjazd przyjął uchwałę, przygotowaną przez komitet założycielski partii, w której wyraża gotowość do integracji z partią Prawo i Sprawiedliwość braci Kaczyńskich. Głosi, że celem integracji obu ugrupowań powinno być utworzenie silnej formacji prawicowej działającej na rzecz ochrony chrześcijańskiej tożsamości narodu, promocji rodziny i budowy silnego i sprawiedliwego państwa.
Deklaracja polityczna wskazuje na porażki państwa oraz na wyzwania, przed którymi stoi Polska. Porażki to według Przymierza Prawicy m.in. brak dekomunizacji, kryzys demograficzny i wzrost przestępczości. Wyzwania to konieczność zmiany konstytucji, wspomaganie przedsiębiorczości, zmiana systemu emerytalnego i walka z przestępczością.
Przymierze Prawicy powstało w marcu tego roku. Utworzyli je politycy SKL-u, ZChN-u i Ligi Republikańskiej. Kandydaci Przymierza Prawicy w wyborach do parlamentu startowali z list Prawa i Sprawiedliwości. Mają w Sejmie 17 posłów w klubie PiS. (mag)