Obowiązkowe szczepienia. Będą tylko dla medyków?
Ministerstwo Zdrowia przekazało, że od 1 marca chce wprowadzić obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych. Głos w tej sprawie zabrał rzecznik rządu. Piotr Mueller wyjaśnił, że nie jest jeszcze definitywnie przesądzone, czy ten obowiązek będzie dotyczył nauczycieli. Polityk odniósł się również do negocjacji ws. KPO.
Piotr Mueller w programie "Poranek Siódma9" odniósł się do informacji ogłoszonych we wtorek przez przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.
- Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie, są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe - przekazał Adam Niedzielski.
Zobacz też: Obowiązkowe szczepienia? Jasna deklaracja z KO
Obowiązkowe szczepienia. Mueller zabrał głos
Piotr Mueller przekazał, że rząd musi wypracować rozwiązania prawne, które pozwolą na wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko COVID-19. - Ta wczorajsza (wtorkowa - przyp. red.) informacja, to jest kierunkowa deklaracja ze strony ministerstwa zdrowia, teraz trzeba będzie wypracować rozwiązania prawne - zaznaczył polityk.
- Na ten moment najbardziej zdecydowani jesteśmy na to, aby dotyczyło to grupy medyków. Co do pozostałych grup - prace legislacyjne są przed nami i dyskusja w rządzie - wyjaśnił rzecznik rządu.
Piotr Mueller wskazał, że aktualnie nie jest definitywnie przesądzone, że obowiązek szczepień będzie dotyczył nauczycieli.
Polityk zaznaczył również, że aktualnie nie ma decyzji, ani rekomendacji od Rady Medycznych dotyczących skrócenia ważności certyfikatów covidowych.
Mueller o negocjacjach ws. KPO
Piotr Mueller był pytany również o to, czy jest szansa, aby Polska w tym roku otrzymała jakiekolwiek pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy.
- Ja tu nie jestem szczególnym optymistą, ponieważ Komisja Europejska te negocjacje przeciąga, pomimo jasnych deklaracji z naszej strony, pomimo naszych zapewnień. Niestety mam takie przekonanie, że te działania, które są w tej chwili podejmowane mogą doprowadzić do przeciągnięcia się poza obecny rok dyskusji o KPO - powiedział rzecznik rządu i przypomniał, że Polska deklaruje reformę systemu dyscyplinarnego.
Nowe obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia ujawniło restrykcje
We wtorek Adam Niedzielski oraz Waldemar Kraska przedstawili nowe obostrzenia. Większość z nich będzie obowiązywać od 15 grudnia.
Nowe restrykcje ogłoszone przez Ministerstwo Zdrowia:
- od 15 grudnia obniżony zostanie limit do 30 proc. w restauracjach, barach i hotelach (zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę),
- od 15 grudnia obniżony zostanie limit do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych (zwiększenie tego limitu może dotyczyć tylko i wyłącznie osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę),
- od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia,
- od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na COVID-19 (bez względu na posiadany certyfikat covidowy),
- od 15 grudnia w transporcie zbiorowym limit do 75 proc. miejsc,
- od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna dla szkół podstawowych i średnich,
- 31 grudnia i 1 stycznia będzie obowiązywało ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 - z wyłączeniem osób zaszczepionych.
Wcześniej minister zdrowia poinformował również o obowiązku szczepień wśród wybranych grup pracowniczych.
Źródło: "Poranek Siódma9"