Trwa ładowanie...

Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości

Mandat za brak maseczki to maksymalnie 500 zł, ale może mu towarzyszyć kara administracyjna nałożona przez sanepid – do 30 tys. zł. Od soboty ponownie przepisy będą egzekwowane z pełną surowością.

Share
Kontrola samochodu, policjanci w maseczkach
Kontrola samochodu, policjanci w maseczkachŹródło: Policja
d47jjfw

Obowiązkowe maseczki w autach. Przepisy pozostawiają wątpliwości

Obowiązek zakrywania ust i nosa w środkach transportu obowiązuje niemal od początku pandemii, choć został on już nieco zapomniany. Teraz – w związku z pogorszeniem sytuacji epidemicznej – ma być ponownie egzekwowany z całą surowością.

Żółta strefa w całej Polsce. Zaskakujące reakcje warszawiaków

Jak jednak informuje portal autoswiat.pl, przepisy "maseczkowe" posiadają liczne wady prawne, co utrudnia egzekwowanie przepisów w praktyce. "Jest wiele przypadków skutecznego zaskarżenia kar i mandatów na drodze sądowej" - czytamy.

d47jjfw

Przypomnijmy, że maseczki są obowiązkowe także w pociągu, w autobusie i taksówce – przepisy dotyczą szeroko pojętej przestrzeni publicznej i osób, które znajdują się blisko siebie (nie mieszkając razem).

Obowiązkowe maseczki w autach. Treść przepisów

Przepisy stanowią, że obowiązek używania maseczki w prywatnym samochodzie odnosi się osób, które nie mieszkają razem oraz dzieci w wieku do 4 lat. Oznacza to, że jeśli jedziemy w gronie osób, z którymi mieszkamy razem, maseczki nie są obowiązkowe.

Sytuacja zmienia się, gdy w samochodzie jadą niezamieszkujące razem osoby: koledzy, narzeczeni, sąsiedzi – mają obowiązek zakrywać usta i nos przez całą drogę, choćby spędzali w aucie 10 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d47jjfw

Podziel się opinią

Share
d47jjfw
d47jjfw
Więcej tematów