Trwa ładowanie...
d3lbrdc

OBOP: wskaźnik nastrojów ekonomicznych najniższy od 7 lat

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych Polaków na początku drugiego kwartału wyniósł 79,5 punktu, co jest jego najniższą wartością w historii badania, czyli od 1994 r. - podał w piątek OBOP.

d3lbrdc
d3lbrdc

Dotychczas najniższą wartość wskaźnika odnotowano w pierwszym pomiarze, w 1994 r. - 85,2 pkt., czyli o 5,7 pkt. więcej niż obecnie. Niekorzystne opinie panowały już od dłuższego czasu, pod koniec ub.r. wartość wskaźnika wynosiła 86,2 pkt. (badania październikowe), a od września 1999 r. nie przekroczyła 90 punktów.

Wskaźnik nastrojów ekonomicznych tworzony jest na podstawie dziesięciu pytań o tematyce gospodarczej. Brano m.in. pod uwagę ocenę polskiej gospodarki w kontekście rozwoju bądź kryzysu, prognozy inflacyjne w perspektywie najbliższych 12 miesięcy oraz ocenę sytuacji na rynku pracy.

Wartość wskaźnika kształtuje się między 0 a 200 punktów.

Według OBOP, na opinie Polaków o sprawach ekonomicznych wpływ mają nie tylko kwestie o charakterze gospodarczym i ekonomicznym. Przez niemal 7 lat badania Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych (WNE) wpływ na jego kształtowanie miały m.in. wydarzenia społeczne i polityczne, takie jak np. wizyta papieża, wybory czy zmiany rządów.

d3lbrdc

Na negatywne myślenie Polaków o sprawach ekonomicznych większy wpływ mają obecnie opinie dotyczące kondycji bytowej ludzi - napisano w komentarzu do badań.

O sprawach ekonomicznych z większym zadowoleniem wypowiadają się mężczyźni (82 pkt) niż kobiety (77,1 pkt).

Bardziej pesymistyczni są z kolei mieszkańcy wsi (73,2 pkt) niż miast. Relatywnie najlepiej widzą sytuację ekonomiczną przede wszystkim mieszkańcy największych aglomeracji (85,2 pkt).

Lepiej oceniają sytuację ekonomiczną ludzie młodsi i lepiej wykształceni. O sytuacji gospodarczej z zadowoleniem wypowiadają się przede wszystkim nastolatkowie i dwudziestolatkowie (odpowiednio 101,5 i 94 pkt).

d3lbrdc

Wśród starszych osób notuje się już większy pesymizm, a najbardziej pesymistyczni w ocenach są pięćdziesięciolatkowie (65,3 pkt).

Najbardziej zadowoleni ze stanu gospodarki i własnej sytuacji są uczniowie i studenci (105,4 pkt). Nieco mniejsze, ale nadal dość duże zadowolenie występuje wśród osób na stanowiskach kierowniczych i specjalistów (95,2 pkt). Na przeciwnym biegunie znajdują się rolnicy (63,5 pkt) i renciści (60,5 pkt), których opinie cechuje największy pesymizm.

Nastroje ekonomiczne wiążą się także z poglądami i postawami ludzi wobec spraw politycznych. Największy optymizm wyróżnia ludzi o poglądach centroprawicowych (97,2 pkt), elektoraty UW (123,1 pkt) i AWS (103 pkt). Najbardziej pesymistyczne nastroje wyróżniają natomiast lewicowców (72,7 pkt) oraz elektorat PSL (71,1 pkt).

Biorąc pod uwagę region, w którym mieszkają respondenci, najwyższe wartości WNE odnotowano w województwach podlaskim (89,6 pkt), dolnośląskim (85,6 pkt.) i pomorskim (86,6 pkt), a najniższe w warmińsko-mazurskim (67,8 pkt) i lubuskim(68 pkt).

Sondaż OBOP przeprowadzono między 7 a 9 kwietnia na reprezentatywnej, losowej 1037-osobowej ogólnopolskiej grupie osób powyżej 15 roku życia. (jd)

d3lbrdc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lbrdc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj