PolskaOBOP: brak zgody co do członkostwa w UE

OBOP: brak zgody co do członkostwa w UE

Polacy coraz częściej deklarują brak zaufania do negocjatorów polskiego członkostwa w Unii Europejskiej i przekonanie, że wśród polityków nie ma zgody w tej sprawie - wynika z sondażu OBOP.

Coraz więcej Polaków uważa, że politycy nie mówią jednym głosem o członkostwie naszego kraju w UE: sądzi tak 75% Polaków (rok temu było ich 63%). W ostatnim półroczu niemal dwukrotnie wzrósł udział tych, którzy są przekonani o braku zgody wśród polityków w tej sprawie.

Tylko 16% badanych - jest ich o połowę mniej niż jesienią zeszłego roku - uważa, że polskie elity polityczne zgadzają się w tej sprawie.

Jeszcze więcej - bo 78% - uważa, że w sprawie członkostwa Polski w UE nie ma też zgody wśród ogółu Polaków. Przeciwnego zdania jest tylko 14% pytanych przez OBOP. 69% uważa, że nie ma zgody w tej sprawie zarówno wśród polityków, jak i w społeczeństwie.

Polacy nieco częściej (47% badanych) deklarują zaufanie do negocjatorów, niż jego brak (40%). Od zeszłego roku odsetek tych, którzy nie mają zaufania do negocjatorów, wzrósł o 6 punktów procentowych.

26% uważa, że negocjatorzy liczą się przede wszystkim z interesami partii, z których się wywodzą; 18% - że negocjacje prowadzone są w interesie społeczeństwa; 17% - że w interesie tych, którzy mogą na wejściu Polski do UE skorzystać, a 15% - że w interesie państwa. 16% badanych nie ma zdania w tej sprawie.

41% Polaków przewiduje, że członkostwo Polski w UE w żaden sposób nie wpłynie na ich życie; 27% uważa, że wpłynie korzystnie, a 14% boi się zmiany na gorsze. 18% nie potrafi powiedzieć, jak proces integracji zmieni ich życie.

Większość (57%) społeczeństwa uważa, że wejście naszego kraju do Unii pomoże w walce z przestępczością międzynarodową, a prawie połowa (47%) spodziewa się też umocnienia pozycji Polski na międzynarodowej scenie.

Badanie opinii Polaków o porozumieniu elit politycznych i ogółu społeczeństwa w sprawie członkostwa, społecznym odbiorze negocjacji i następstw wejścia Polski do UE przeprowadzono w dniach 11-13 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1019 osób powyżej 15 roku życia.(aka)

zaufaniesondażunia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)