Obiekt kultowy sprzed 7 tys. lat znaleziskiem archeologów
Obiekt kultowy sprzed 7 tys. lat - potrójne kamienne kręgi z wielkich głazów - odkryli archeolodzy w Gebel Nabta na Pustyni Zachodniej w Egipcie - poinformował prof. Romuald Schild z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.
Od stycznia do połowy lutego międzynarodowa Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna, której współorganizatorem jest PAN, pracowała na Pustyni Zachodniej pod kierownictwem prof. Schilda.
"Odkryliśmy trzy kręgi kamienne, z których wewnętrzny zbudowany jest z 24 głazów. Powstały one około 7 tys. lat temu i pełniły funkcje kultowe - być może astronomiczno-kalendarzowe. Znajdują się one w niedalekim sąsiedztwie odkrytego wcześniej wielkiego obiektu megalitycznego złożonego z zespołu kurhanów, kamiennych kręgów i alej wytyczonych z głazów. Jest to jedyny taki zespół w tej części Afryki" - powiedział prof. Schild.
Ekspedycja prowadziła też badania w rejonie Gebel Ramlah, gdzie wcześniej znaleziono ślady osad pasterskich sprzed 6 tys. lat skupionych wokół nieistniejących już źródeł wody - dawnych jezior i sezonowych deszczowych rozlewisk. Na terenie dzisiejszej pustyni kilka tysięcy lat temu panował bardziej wilgotny klimat i istniały warunki dla pasterstwa.
W tym sezonie badano dwa nowe cmentarzyska.
Zjednoczona Ekspedycja Prehistoryczna, powołana w 1962 roku przez Sothern Methodist University w Dallas (USA), PAN i Egipską Służbę Geologiczną, obecnie kierowana przez Polskę, zajmuje się historią osadnictwa i rozwoju cywilizacji w dorzeczu Nilu od momentu pojawienia się tam człowieka aż do początków starożytnego Egiptu. Prowadzi też badania ewolucji klimatu i przekształceń środowiska. (an)