Trwa ładowanie...
d27zkzx
litwa
22-09-2009 13:50

"Obchody 17 września były źle zorganizowane"

Ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski wyraził żal, że realizacja tak wspaniałej idei jak zapoznanie młodzieży polskiej na Litwie z wydarzeniami 17 września 1939 roku została źle przygotowana.

d27zkzx
d27zkzx

- To była wspaniała idea, tylko została źle zrealizowana, czego bardzo żałuję - powiedział ambasador Janusz Skolimowski.

Zaznaczył, że o zamiarze przeprowadzenia przez pracowników IPN warsztatów na temat 17 września 1939 roku w szkołach polskich na Litwie nie została poinformowana ani ambasada Polski na Litwie, ani polskie MSZ, ani litewskie Ministerstwo Oświaty.

Została naruszona elementarna zasada zachowania na terenie zaprzyjaźnionego państwa Unii Europejskiej - ocenił ambasador Skolimowski.

W poniedziałek na polecenie polskiego MSZ ambasador złożył wizytę w MSZ Litwy w sprawie przeprowadzonych warsztatów.

d27zkzx

W ubiegłym tygodniu z inicjatywy stowarzyszenia Wspólnota Polska i IPN w niektórych polskich szkołach na Litwie odbyły się warsztaty na temat 17 września 1939 roku, które prowadzili pracownicy IPN oraz wolontariusze z Białegostoku, Gdańska, Katowic, Szczecina i Wrocławia. W warsztatach wzięło udział około 1200 osób.

Inicjatywa ta wywołała zaniepokojenie w litewskim Ministerstwie Oświaty, gdyż strona polska nie uzgadniała z nim tego projektu.

W czwartek grupa 25 litewskich posłów ze współrządzącej partii konserwatywnej Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci zaapelowała do litewskiego MSZ o podjęcie kroków dyplomatycznych w celu "zapobieżenia wtrącaniu się instytucji obcych państw do systemu oświaty Litwy".

Posłowie napisali w oświadczeniu, że Litwa i Polska "w różny sposób interpretują niektóre karty historii, chociażby fakt okupacji przez Polskę przed 90 laty Litwy Wschodniej i jej aneksję".

d27zkzx

Posłowie proponują, by - jak mówią - na wzór innych państw bałtyckich, a także Polski, część przedmiotów w szkołach mniejszości narodowych była wykładana w języku państwowym, ze szczególnym uwzględnieniem litewskich priorytetów w historii.

Zdaniem posłów, należy zobowiązać litewskie Ministerstwo Oświaty do przygotowania dla szkół mniejszości narodowych dodatkowego programu nauczania historii "związanej z 70. rocznicą zwrócenia Wilna Litwie i 90. rocznicą okupacji przez władze Polski Litwy Wschodniej".

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj