Trwa ładowanie...
d37l2et

Obama do Malikiego: dotrzymamy terminu wycofania wojsk

Amerykański prezydent Barack Obama potwierdził w rozmowie z irackim premierem Nurim al-Malikim, że zamierza dotrzymać terminu wycofania bojowych sił USA z Iraku w sierpniu 2010 roku.

d37l2et
d37l2et

Obama spotkał się z Malikim w siedzibie dowódcy sił USA w Iraku, w bazie wojskowej pod Bagdadem. Do Iraku prezydent przyleciał z niezapowiedzianą wizytą ze Stambułu. Turcja była ostatnim etapem jego europejskiej podróży.

Obama powtórzył w relacji dla dziennikarzy po spotkaniu z premierem, że ostatecznie wszystkie amerykańskie wojska opuszczą Irak do 2011 roku, a oddziały bojowe - do końca sierpnia 2010 roku.

Jak dodał, zapewnił ponadto szefa irackiego rządu, iż Stany Zjednoczone "nie mają żadnych roszczeń do irackiego terytorium i zasobów".

Amerykański prezydent "zdecydowanie zachęcał" też Malikiego, by zabiegał o zjednoczenie irackich frakcji politycznych, w tym włączenie sunnitów do rządu i służb bezpieczeństwa.

Maliki zaapelował z kolei do zagranicznych inwestorów, by wrócili do Iraku, zaznaczając, że kraj stał się bardziej stabilny. Zapewnił ponadto, że "osiągnięty postęp w kwestii bezpieczeństwa będzie kontynuowany".

To trzecia wizyta Obamy w Iraku, ale pierwsza od objęcia prezydentury w styczniu. Jego wtorkowa podróż do Bagdadu była ze względów bezpieczeństwa utrzymywana w tajemnicy przez Biały Dom.

d37l2et
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37l2et
Więcej tematów