Trwa ładowanie...
dixd8sr

NRA apeluje do prezydenta o niepowoływanie sędziów do SN. "Naruszono standardy"

Naczelna Rada Adwokacka podczas posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę, w której odniosła się do sposobu wyłaniania kandydatów na sędziów SN. Twierdzą, że ich wybór został dokonany w sposób "nietransparentny i pospieszny".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do Andrzeja Dudy, aby nie powoływał kandydatów na sędziów SN
Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do Andrzeja Dudy, aby nie powoływał kandydatów na sędziów SN (East News, Fot: Mateusz Grochocki)
dixd8sr

Rada wyraziła swoje zastrzeżenia w pięciu punktach. Według adwokatów podstawy prawne oraz sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego naruszają standardy konstytucyjne i przepisy Unii Europejskiej. Sam sposób ich wyboru był "nietransparentny i pospieszny co podważa autorytet SN i zapadających w nich orzeczeń" - czytamy na stronie polskiej adwokatury.

Dodatkowo NRA zaznacza, że wokół ustaw o KRS i SN narosło sporo wątpliwości, które zostały dostrzeżone przez KE, TSUE, Komisję Wenecką i ONZ. W związku z tym nakazują wstrzymanie stosowania kwestiowanego prawa. Przypominają również, że przestrzeganie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest obowiązkiem każdego państwa członkowskiego UE.

dixd8sr

Na koniec Rada podkreśliła, że podobnie sprawa wygląda z postanowieniami SN, których respektowanie leży w obowiązku organów władzy publicznej. W związku z tym adwokaci zwrócili się z prośbą do Andrzeja Dudy, aby wstrzymał się z powoływaniem kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. - NRA z dezaprobatą odnosi się do zachowań adwokatów legitymizujących sprzeczne z Konstytucją działania wobec wymiaru sprawiedliwości - napisali w uchwale.

Zobacz także: Adam Bielan o inicjatywie sędziów: rokosz przeciwko państwu polskiemu

Źródło: adwokatura.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dixd8sr

Podziel się opinią

Share
dixd8sr
dixd8sr
Więcej tematów