Trwa ładowanie...

NRA apeluje do prezydenta o niepowoływanie sędziów do SN. "Naruszono standardy"

Naczelna Rada Adwokacka podczas posiedzenia plenarnego podjęła uchwałę, w której odniosła się do sposobu wyłaniania kandydatów na sędziów SN. Twierdzą, że ich wybór został dokonany w sposób "nietransparentny i pospieszny".

NRA apeluje do prezydenta o niepowoływanie sędziów do SN. "Naruszono standardy"Źródło: East News, fot: Mateusz Grochocki
d3wd7ig
d3wd7ig

Rada wyraziła swoje zastrzeżenia w pięciu punktach. Według adwokatów podstawy prawne oraz sposób wyłaniania kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego naruszają standardy konstytucyjne i przepisy Unii Europejskiej. Sam sposób ich wyboru był "nietransparentny i pospieszny co podważa autorytet SN i zapadających w nich orzeczeń" - czytamy na stronie polskiej adwokatury.

Dodatkowo NRA zaznacza, że wokół ustaw o KRS i SN narosło sporo wątpliwości, które zostały dostrzeżone przez KE, TSUE, Komisję Wenecką i ONZ. W związku z tym nakazują wstrzymanie stosowania kwestiowanego prawa. Przypominają również, że przestrzeganie orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest obowiązkiem każdego państwa członkowskiego UE.

Na koniec Rada podkreśliła, że podobnie sprawa wygląda z postanowieniami SN, których respektowanie leży w obowiązku organów władzy publicznej. W związku z tym adwokaci zwrócili się z prośbą do Andrzeja Dudy, aby wstrzymał się z powoływaniem kandydatów na sędziów Sądu Najwyższego. - NRA z dezaprobatą odnosi się do zachowań adwokatów legitymizujących sprzeczne z Konstytucją działania wobec wymiaru sprawiedliwości - napisali w uchwale.

Zobacz także: Adam Bielan o inicjatywie sędziów: rokosz przeciwko państwu polskiemu

Źródło: adwokatura.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wd7ig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wd7ig
Więcej tematów