Polacy wydali werdykt. Miażdżąca większość tak myśli o papieżu
Nie cichnie dyskusja dotycząca Jana Pawła II, która jest konsekwencją zarzutów ws. ukrywania przez niego pedofilii w Kościele. "Super Express" zapytał w sondażu Polaków o to, czy papież jest obecnie dla nich autorytetem. Padło także pytanie o ocenę uchwały sejmowej ws. obrony papieża.
W czwartkowym wydaniu "Super Express" publikuje wyniki sondażu, który zrealizował Instytut Badań Pollster. Pierwsze badanie dotyczyło postrzegania papieża przez Polaków.
Polacy jednoznaczni ws. autorytetu i uchwały w Sejmie
Na pytanie, czy Jan Paweł II jest autorytetem, pozytywnie odpowiedziało 70 proc. ankietowanych. 21 proc. udzieliło odpowiedzi "nie", a 9 proc. "nie wiem".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Znacząca większość nie zmieniła swoich poglądów. Ci, którzy wzywają do obalenia pomników Jana Pawła II, wypychają się na margines, aniżeli mają szansę na zniszczenie dziedzictwa Jana Pawła II – komentował dla "SE" wynik badania Jarosław Flis, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"Super Express" zapytał także Polaków o uchwałę sejmową autorstwa PiS i PSL w obronie papieża. Jak się okazuje, aż 67 proc. ankietowanych popiera ten projekt.
45 proc. ankietowanych ocenia ją zdecydowanie dobrze, 22 proc. raczej dobrze, 11 proc. raczej źle, 22 proc. zdecydowanie źle.
Badanie wykonano w dniach 13-14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków.
Polacy o ukrywaniu przestępstw seksualnych przez Jana Pawła II
Z kolei Wirtualna Polska pytała w ubiegłym tygodniu Polaków, jak odnoszą się do zarzutów pod adresem Karola Wojtyły, które dotyczą krycia przestępstw seksualnych, a które padły m.in. w reportażu TVN24 "Franciszkańska 3".
Na pytanie: "Czy pana/pani zdaniem Jan Paweł II ukrywał przestępstwa seksualne w Kościele katolickim", respondenci nie udzielają jednoznacznej odpowiedzi, a zdania są mocno podzielone. Na ogólnej próbie rozkładają się niemal równo.
35,2 proc. badanych na takie pytanie odpowiedziało twierdząco, z czego wariant "zdecydowanie tak" wskazało 15,8 proc., a "raczej tak" - 19,4 proc. Przecząco odpowiedziało 32,6 proc. respondentów. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wybrało 20,5 proc. badanych, a "raczej nie" - 12,1 proc.
Aż 32,2 proc. respondentów na zadanie pytanie odpowiedziało "nie wiem".
Źródło: "Super Express", WP Wiadomości