PolskaNowy sondaż CBOS. 34 proc. chce głosować na PiS, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na PO, a 11 proc. na Kukiz'15

Nowy sondaż CBOS. 34 proc. chce głosować na PiS, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na PO, a 11 proc. na Kukiz'15

• PiS straciło 2 punkty procentowe względem ostatniego badania
• Jeden punkt procentowy zyskała Nowoczesna
• Poparcie dla Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15 - bez zmian

Nowy sondaż CBOS. 34 proc. chce głosować na PiS, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na PO, a 11 proc. na Kukiz'15
Źródło zdjęć: © WP

W lutym 34 proc. badanych zadeklarowało chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość, 19 proc. na Nowoczesną, 14 proc. na Platformę Obywatelską; na czwartym miejscu znalazłoby się ugrupowanie Kukiz'15 z 11 proc. poparciem - wynika z sondażu CBOS.

Pozostałe partie znalazłyby się poza Sejmem, w tym Polskie Stronnictwo Ludowe (2 proc.), którego posłowie obecnie w nim zasiadają.

PiS (wraz z Polską Razem, Prawicą Rzeczypospolitej i Solidarną Polską)
straciło 2 punkty procentowe względem ostatniego badania. Jeden punkt procentowy zyskała Nowoczesna. Poparcie dla Platformy Obywatelskiej i Kukiz'15 - bez zmian.

Trzy i pół miesiąca po wyborach parlamentarnych mobilizacja wyborcza jest, jak na polskie warunki - podkreśla CBOS, wysoka. Obecnie chęć udziału w hipotetycznych wyborach deklaruje dwie trzecie Polaków - tyle samo co miesiąc temu i o 4 punkty procentowe więcej niż w trzeciej dekadzie stycznia.

W lutym zamiar głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 67 proc. badanych. 21 proc. stwierdziło, że na pewno nie wzięłoby udziału w wyborach. 12 proc. nie podjęło decyzji w tej sprawie.

W ciągu ostatniego miesiąca przybyło osób, które chcą głosować, ale nie mają skrystalizowanych preferencji partyjnych (z 5 proc. do 9 proc.).

Jak zauważa CBOS, w ciągu ostatnich dwóch tygodni preferencje partyjne zdeklarowanych uczestników wyborów niewiele się zmieniły. Z perspektywy miesiąca widoczny jest jednak spadek notowań partii rządzącej. Od grudnia nie zmieniła się natomiast kolejność ugrupowań zajmujących czołowe miejsca w rankingu.

Ośrodek podkreśla w komentarzu do badania, że niesłabnący spór polityczny sprzyja utrzymywaniu się wysokiej mobilizacji wyborczej. Początkowo (do połowy stycznia) zyskiwały na nim Nowoczesna Ryszarda Petru oraz Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie poparcie dla partii rządzącej zmalało, natomiast odsetek zwolenników Nowoczesnej ustabilizował się na poziomie niższym niż miesiąc temu.

Lutowe badanie potwierdza też widoczną w trzeciej dekadzie stycznia poprawę notowań ruchu Kukiz’15. Analitycy wskazują, że w atmosferze konfliktu politycznego nie radzi sobie PSL, którego powyborcze notowania pozostają bardzo niskie. Z kolei zmiana na stanowisku przewodniczącego SLD nie wpłynęła, jak dotychczas, na poziom poparcia społecznego dla tego ugrupowania.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3-10 lutego 2016 roku na liczącej 1000 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (597)