Nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Co wydarzy się po jego ogłoszeniu?
Jak przekazali prezydenccy współpracownicy, w poniedziałek 27 listopada odbędzie się zaprzysiężenie nowego rządu Mateusza Morawieckiego. Uroczystość odbędzie się o godzinie 16:30 w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego. Co wydarzy się później? Konstytucja jasno wskazuje, jakie kroki zostaną podjęte.
Bieg powyborczej rzeczywistości nadają przepisy Konstytucji RP. Z jej zapisów wynika, że to prezydent RP w pierwszym kroku wskazuje kandydata na Premiera i powierza mu misję stworzenia rządu. Następnie powołuje gabinet wraz jego prezesem. Andrzej Duda wskazał, że to Mateusz Morawiecki jako pierwszy postara się powołać rząd. Jego zaprzysiężenie będzie miało miejsce w poniedziałek 27 listopada.
Rząd Morawieckiego. Takie są konstytucyjne kroki powołania gabinetu
Jak wskazuje artykuł 154. Konstytucji RP, w ciągu 14 dni od dnia powołania, Prezes Rady Ministrów powinien przedstawić Sejmowi program działania gabinetu, czyli wygłosić exposé, a następnie złożyć wniosek o udzielenie rządowi wotum zaufania. To zostaje udzielone bezwzględną większością w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.
Wiele wskazuje na to, że Sejm nie udzieli wotum zaufania gabinetowi Mateusza Morawieckiego. Co w takim przypadku przewiduje Konstytucja?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po co PiS rząd bez szans na większość? Głos z obozu Dudy
Nowy rząd. Sejm może wskazać gabinet
Przepisy Konstytucji RP wskazują, że w przypadku, gdy nie dojdzie do powołania Rady Ministrów oraz nowego Premiera, inicjatywa stworzenia gabinetu przechodzi do Sejmu. Posłowie w ciągu 14 dni wybierają Prezesa Rady oraz zaproponowanych przez niego członków gabinetu. Wybór musi zostać zatwierdzony bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. "Prezydent Rzeczypospolitej powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków" - wskazuje Konstytucja.
Jeżeli również ten krok nie pozwoli wyłonić nowego rządu, inicjatywa jego powołania ponownie wraca do Prezydenta RP. Ten - zgodnie z konstytucyjnym prawem - w ciągu kolejnych 14 dni powołuje Premiera i na jego wniosek pozostałych członków Rady Ministrów oraz odbiera od nich przysięgę. Następnie w ciągu 14 dni Sejm udziela wotum zaufania nowemu gabinetowi. Do jego udzielenia potrzebna jest już jednak zwykła większość.
W przypadku, gdy również ten krok nie pozwoli powołać nowego rządu, Prezydent RP skraca kadencję Sejmu i Senatu i zarządza organizację wyborów.