Nowy Rok w Kościele prawosławnym
Większość wyznawców prawosławia w Polsce obchodzi w poniedziałek Nowy Rok. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, wszystkie święta są przesunięte o 13 dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego, używanego przez Kościół katolicki. W tym samym czasie świętują grekokatolicy, wyznawcy obrządku ormiańskiego i bizantyjsko-słowiańskiego.
14.01.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Nowy Rok chrześcijanie wschodni obchodzą także święto Obrzezania Pańskiego. Podczas nabożeństwa modlą się o pokój i łaskę Bożą w nadchodzącym roku. Natomiast w modlitwie dziękczynnej zwracają się o pomyślność dla wszystkich ludzi.
Zasady prawne Kościoła prawosławnego w Polsce określił w 1633 r. król Władysław IV. W Polsce mieszka 600 tys. wyznawców prawosławia. Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny składa się z 6 diecezji podzielonych na 22 dekanaty, które z kolei dzielą się na 250 parafii. Najwięcej wiernych mieszka na Białostocczyźnie, terenach wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Kościół prawosławny jest drugim pod względem liczebności Kościołem w Polsce. (miz)