Nowy rok szkolny. Andrzej Duda zwołuje Radę Gabinetową
- W poniedziałek o godz. 12.00 odbędzie Rada Gabinetowa poświęcona przygotowaniom do nowego roku szkolnego - przekazał PAP rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Jak twierdzi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, Andrzej Duda chce zapoznać się ze stanem przygotować przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- Myślę, że pan prezydent będzie chciał poznać z pierwszej ręki od ministra edukacji i nauki stan przygotowania do nowego roku szkolnego, być może także roku akademickiego - powiedział Czarnek na konferencji.
Nowy rok szkolny. Czarnek: pan prezydent będzie chciał poznać szczegóły przygotowań
- Pan prezydent ma takie konstytucyjne uprawnienia zwołania Rady Gabinetowej, która nie posiada kompetencji Rady Ministrów, ale ma przede wszystkim funkcje informacyjne. Głowa państwa zawsze może zapoznać się ze wszystkimi szczegółami w każdej sprawie ważnej dla państwa polskiego. W tym wypadku zapewne pan prezydent będzie chciał poznać szczegóły przygotowań do 1 września - wskazał.
Radę Gabinetową tworzy rząd pod przewodnictwem prezydenta. To właśnie on podejmuje decyzję o zwołaniu Rady. Stanowiska przedstawione podczas narady nie mają charakteru prawnie wiążącego. Rada zwoływana jest, gdy prezydent uzna dany problem za "sprawę szczególnej wagi".
Szczepionka przeciwko COVID-19. Co z akcją w szkołach?
Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w piątek o szczepienia dzieci w szkołach, które mają ruszyć we wrześniu. - Chciałbym, byśmy dali sobie szansę na zapoznanie się z konkretnymi badaniami. Szczepienia od lat są tarczą, która chroni nas przed różnymi chorobami - mówił Adam Niedzielski.
- Szczepienia, z którymi teraz mamy do czynienia są tak samo sprawdzone, jak wszystkie inne leki, wszystkie inne szczepienia. Wszystkie badania były prowadzone w tym samym reżimie przez wszystkie fazy kliniczne. Na dodatek te badania były później weryfikowane przez Europejską Agencję ds. Leków - zapewnił minister zdrowia.
Podczas konferencji padły też pytania dotyczące przygotowania szpitali na IV falę zakażeń koronawirusem. - W tej chwili mamy zabezpieczone 6000 łóżek w systemie covidowym. Co do hospitalizacji jest ponad 300 zajętych łóżek. Jesteśmy też oczywiście przygotowani na czarny scenariusz i będziemy systematycznie rozszerzać bazę łóżkową. W tej kwestii będziemy pracować z wojewodami - zapowiedział Niedzielski.
- To poszerzenie też jest już opisane i zdefiniowane. Każdy z wojewodów przygotował taki plan, który stopniowo wskazuje kolejne jednostki, które będą wskazywane jako te, które mają być włączane do systemu walki z covidem - podkreślił Adam Niedzielski.
Przeczytaj także: