Trwa ładowanie...

Nowy rok. Polska przejęła dowodzenie nad "szpicą" NATO

Polska objęła dowodzenie w tzw. szpicy NATO, czyli wojsk zdolnych do reagowania w ciągu kilku dni. Sekretarz generalny Sojuszu podziękował Polsce za wkład we wspólnotową obronę.

Nowy rok. Polska przejęła dowodzenie nad "szpicą" NATOŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d93ty5d
d93ty5d

Jens Stoltenberg przekonuje, że przejęcie dowództwa tzw. szpicy NATO to mocna prezentacja możliwości Polski. Sekretarz generalny Sojuszu przypomniał, że wojska wchodzące w skład formacji reagują w ciągu 2-3 dni.

- To błyskawiczne rozmieszczanie w celu obrony dowolnego kraju sojuszniczego przed jakimkolwiek zagrożeniem - wyjaśniał. Stoltenberg podkreślił, że w czasach niespotykanych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa możliwości tzw. szpicy NATO są ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

Nowy rok. Polska przejęła dowodzenie nad "szpicą" NATO

Wspólne Siły Operacyjne Bardzo Wysokiej Gotowości (VJTF) powstały w 2014 roku w odpowiedzi na zagrożenia ze strony ekstremistów z Państwa Islamskiego i rosyjską agresję na Ukrainie. W tym roku będzie ją tworzyć będzie około 3 tys żołnierzy z Polski. Trzonem formacji będzie 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, wspierana przez jednostki z 12. Dywizji Zmechanizowanej, 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Żandarmerię Wojskową, a także ekspertów wojskowych.

Zobacz też: Całkowite spustoszenie. Amerykańskie wojsko pokazało nagranie

NATO podaje, że tzw. szpicę będzie tworzyć ok. 6000 żołnierzy. Poza Polakami w stan najwyższej gotowości będą postawione jednostki z Bułgarii, Czech, Węgier, Włoch, Litwy, Łotwy, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Słowacji, Turcji i Wielkiej Brytanii. Stany Zjednoczone mają wspierać VJTF m.in. za pomocą sił powietrznych.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d93ty5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d93ty5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj