Nowy rekord WOŚP - zebrano ponad 32 mln zł!
Już 32 671 758 złotych wpłynęło na konto
Wielkiej Orkiestry Świątecznej pomocy. Złote serduszko udało się sprzedać za 1 010 000 złotych.
Ponad 120 tys. wolontariuszy zbierało w niedzielę pieniądze dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach XVII Finału WOŚP w całym kraju odbyły się koncerty, zawody sportowe, happeningi i licytacje.
Tematem przewodnim tegorocznego Finału jest wczesne wykrywanie nowotworów u dzieci.
- To jest bardzo ważny cel. Chcemy kupić kilkadziesiąt urządzeń, chcemy stworzyć centra, w których dzieci będą badane. Kryzys, kryzys. Dziennikarze pytają mnie o kryzys. Jeżeli jest kryzys, to musimy sobie pomóc nawzajem - mówił Jurek Owsiak.
Całkowity efekt zbiórki będzie znany pod koniec lutego, kiedy WOŚP rozliczy się z MSWiA. Na razie znamy tylko wstępne wyniki.
- Pokazaliśmy światu, że kryzys społeczny jest daleko od nas - podkreślał Szef Fundacji WOŚP Jurek Owsiak.
XVII Finał przebiegał spokojnie, choć nie obyło się bez incydentów. Policja zatrzymała kilku fałszywych wolontariuszy, było kilka prób obrabowania kwestujących. Od rana do godz. 21. zanotowano dwa rozboje, sześć oszustw i 31 kradzieży, w tym dwie dokonane przez samych kwestujących. 25 osób zostało zatrzymanych.
Pomagało ponad 1500 sztabów
W XVII Finał WOŚP, z którego dochód przeznaczony będzie na profilaktykę nowotworową u dzieci, zaangażowanych było ponad półtora tysiąca sztabów w Polsce oraz 27 sztabów zagranicznych.
W tym roku WOŚP promowało zdrowy tryb życia, zachęcało do badań i dbania o zdrowie, dlatego w wielu miastach koncertom i imprezom towarzyszyły zawody sportowe i próby bicia rekordów. W kilku miastach zorganizowano biegi "Policz się z cukrzycą". Warszawski bieg otworzyła prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. W niektórych Finałowi towarzyszyły zbiórki krwi, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy oraz pokazy ratownictwa.
W Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu w ramach Finału zorganizowano akcję profilaktycznych badań dzieci. Mieszkańcy Olsztyna mogli się nauczyć techniki ratowania osoby, która wpadła do przerębla, a także sposobu reanimacji wyziębionego człowieka. 52 funkcjonariuszy i pracowników bydgoskich komend policji oddało 21 litrów krwi. W Krakowie odbył się rajd samochodów terenowych i quadów. Policyjny robot pirotechniczny i psy służbowe były najpopularniejszymi wolontariuszami WOŚP w Poznaniu.
Specjalny pociąg WOŚP wyjechał po południu z Białegostoku do Warszawy. Pojechali nim wolontariusze białostockiego sztabu WOŚP, sportowcy, muzycy i osoby, które wylicytowały bilety. W Kielcach uruchomiono śnieżny oddział Muzeum Zabawek i Zabawy w igloo, którego najważniejszym eksponatem była Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków. Biletem wstępu do śnieżnego oddziału był datek dla WOŚP.
Punktem kulminacyjnym Finału było "Światełko do nieba", czyli pokazy sztucznych ogni zorganizowane w całym kraju o godz. 20.
Na warszawskim Placu Defilad odbył się wielki koncert, który trwał od godz. 13.30 do 22. Pojawili się tam także przeciwnicy WOŚP z transparentami: "Róbta co chceta, robota kreta", "Ile ma Jurek z publicznych zbiórek", "Media ogłupiają, sektę wspierają".
Zbiórki za granicą
Zbiórki w ramach XVII Finału WOŚP organizowane były także za granicą. Po raz pierwszy Orkiestra zagrała we Francji, pieniądze zbierano w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, USA, Arabii Saudyjskiej, w polskich kontyngentach wojskowych. Głównym celem tegorocznej zbiórki była diagnostyka nowotworowa u dzieci. Fundacja WOŚP chce, aby w całym kraju powstały ośrodki wyposażone w nowoczesny sprzęt do diagnostyki. WOŚP chciałaby także, jeśli pozwolą na to zebrane środki, wspomóc wszystkie hospicja dziecięce w Polsce.
Każdego roku w Polsce rozpoznaje się ok. 1200-1300 nowotworów u osób poniżej 18. roku życia. Mimo stosunkowo rzadkiego występowania i systematycznej poprawy wyników terapii (obecnie 70- 80% wyleczeń) nowotwory powodują śmierć większej liczby dzieci niż jakakolwiek inna choroba. Wśród przyczyn zgonów u dzieci powyżej pierwszego roku życia, nowotwory zajmują drugie miejsce.
W zeszłym roku podczas XVI Finału, poświęconego dzieciom ze schorzeniami laryngologicznymi, zebrano ponad 32 mln zł. W czasie poprzednich Finałów, organizowanych przez fundację Jurka Owsiaka od 1993 r., zbierano pieniądze m.in. na leczenie dzieci z chorobami serca, poszkodowanych w wypadkach, a także na zakup sprzętu diagnostycznego na oddziały noworodkowe.