Trwa ładowanie...

Szwecja w NATO. Jest ostatnia ratyfikacja

Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał ratyfikację Szwecji do NATO. Węgry wyraziły zgodę na przyjęcie Szwecji jako ostatni kraj Sojuszu, choć rząd Viktora Orbana wielokrotnie zapewniał, że tak się nie stanie.

Szwedzcy żołnierze na manewrach w FinalndiiSzwedzcy żołnierze na manewrach w FinalndiiŹródło: PAP, fot: Anders Wiklund
d2qxbsm
d2qxbsm

Była to pierwsza decyzja nowego prezydenta, który we wtorek rozpoczął swoje urzędowanie. Sulyok zastąpił na stanowisku Katalin Novak, która odeszła w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii.

Szwedzki wniosek czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku. Parlament wyraził zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO w poniedziałek 26 lutego. Za akcesją głosowało 188 posłów w 198-osobowej izbie.

Węgry wyraziły zgodę na przyjęcie Szwecji do NATO jako ostatni kraj Sojuszu, choć rząd Viktora Orbana wielokrotnie zapewniał, że tak się nie stanie.

Po podpisaniu ratyfikacji przez prezydenta Węgier Szwecja stała się 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Węgry nie zyskały absolutnie nic

Węgierski ekspert ds. polityki międzynarodowej Andras Racz, analityk think tanku DGAP, stwierdził, że "w przeciwieństwie do Turcji, która przyjęła transakcyjną postawę, Węgry nie zyskały dosłownie nic na długim blokowaniu akcesji Szwecji do NATO".

d2qxbsm

Nawet wysocy rangą węgierscy urzędnicy nie mają pojęcia, dlaczego Węgry blokowały przystąpienie Szwecji do NATO - przyznał Racz, powołując się na swoje kontakty. - Wszyscy mówią, że polecenie przyszło z samej góry, czyli była to decyzja Orbana – dodał analityk.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oncilla z Polski na froncie. Sprzęt ze Stalowej Woli nagrany

- Węgry nie osiągnęły niczego, rezultat zwłoki równa się zero - powiedział Racz. W jego ocenie najlepiej widać to na tle polityki tureckiej, która była racjonalna i transakcyjna, ponieważ Ankara stawiała konkretne polityczne żądania względem Szwecji i militarne wobec USA.

d2qxbsm

- Po roku negocjacji Turcja osiągnęła swoje cele. Dla porównania, Węgry przez cały ten czas nie potrafiły sformułować nawet jednego konkretnego żądania - podkreślił analityk.

Przez rok nie sprecyzował żądań

Jak zauważył, Budapeszt początkowo krytykował jakość szwedzkiej demokracji, a następnie domagał się większego szacunku ze strony Sztokholmu. - Ale w jaki sposób miało się to zmienić, jeśli żądania nigdy nie zostały sprecyzowane? - zastanawia się Racz.

d2qxbsm

Jedyną rzeczą, którą - według eksperta - rząd Viktora Orbana osiągnął przez opóźnianie akcesji Szwecji do NATO, jest poważny uszczerbek na wizerunku Węgier na forum Sojuszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2qxbsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2qxbsm
Więcej tematów