Nowy potężny pakt przeciw Chinom faktem. USA, Brytyjczycy i Australia dogadani
Nowoczesne okręty podwodne o napędzie atomowym to część partnerskiego projektu trzech mocarstw, które zawarły sojusz pokojowy w obliczu niespokojnej sytuacji w rejonie Indo-Pacyfiku. Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i Australii ogłosili w poniedziałek szczegóły partnerstwa Aukus.
Pakt bezpieczeństwa Aukus, zawarty we wrześniu 2021 roku, to trójstronne partnerstwo, w ramach którego Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zapewnią Australii technologię i zdolność do rozmieszczania na wodach Pacyfiku atomowych okrętów podwodnych. Technologia jądrowa nie dotyczy uzbrojenia jednostek, a jedynie ich napędu.
Prezydent USA Joe Biden, premier Australii Anthony Albanese i premier Wielkiej Brytanii Rishi Synak spotkani się w poniedziałek w porcie marynarki wojennej w San Diego. "Od ponad wieku nasze trzy narody stoją ramię w ramię, wraz z innymi sojusznikami i partnerami, aby pomóc w utrzymaniu pokoju, stabilności i dobrobytu na całym świecie" – napisali przywódcy we wspólnym oświadczeniu sojuszu Aukus.
Umowa ma na celu pogłębienie więzi obronnych w obliczu niepokojącej aktywności Chin w obszarze Indo-Pacyfiku. Pekin poszerza swoje wpływy i coraz poważniej zagraża Tajwanowi, który uznaje za integralną część swojego terytorium. Impulsem do stworzenia sojuszu jest też wywołana przez Rosję wojna w Ukrainie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Patologia w USA doprowadziła właśnie do krachu. "Czują się bezkarnie"
- To jest prawdziwe trójstronne przedsięwzięcie. Wszystkie trzy narody są gotowe do wniesienia wkładu i wszystkie trzy narody są gotowe do skorzystania z tej inicjatywy - powiedział premier Australii Anthony Albanese.
Nowy potężny pakt przeciw Chinom faktem. USA, Brytyjczycy i Australia dogadani
Nowe okręty podwodne, stanowiące ważną część pokojowego projektu, będą budowane przez Australijczyków i dowodzone przez Królewską Marynarkę Wojenną Australii. Jednak ich obecność na oceanicznych wodach leży także w interesie USA i brytyjskiej monarchii.
- Ciężka praca polegająca na wzmocnieniu odstraszania i promowaniu stabilności wpłynie na perspektywy pokoju na nadchodzące dziesięciolecia. Ten pierwszy projekt to dopiero początek. Stany Zjednoczone nie mogłyby sobie wymarzyć dwóch lepszych przyjaciół czy partnerów - zaznaczył prezydent USA Joe Biden.
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak powiedział, że okręty podwodne będą "naprawdę interoperacyjne". Ten sam typ jednostek morskich będzie obsługiwany przez marynarkę wojenną trzech mocarstw na obszarze Atlantyku i Pacyfiku.
Biały Dom ogłosił, że sojusz "zidentyfikował optymalną ścieżkę" zaopatrzenia Australii w konwencjonalnie uzbrojone okręty podwodne o napędzie atomowym. W ramach operacji nastąpi przejęcie floty brytyjskich okrętów podwodnych wykorzystujących amerykańską technologię.
Pakt Aukus wzbudził niepokój w Chinach. Jak podaje agencja AFP, Pekin wezwał Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Australię do porzucenia zimnowojennej gry i do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań sprzyjających pokojowi i stabilności w regionie.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski