Poległym na misjach
Z kolei gen. Woźniak uważa, że weterani misji pokojowych cieszą się poważaniem. Zwrócił m.in. uwagę, że jesienią 2012 r. w Bydgoszczy jednej ze szkół nadano imię "Uczestników Misji Pokojowych ONZ i jednocześnie podobnie nazwano jedno z rond w tym mieście, od roku patronem gimnazjum w Międzyrzecu Podlaskim są żołnierze "błękitnych hełmów", zaś w Kielcach istnieje szkoła im. żołnierzy sił pokojowych ONZ. - Młodzież bardzo chętnie się z nami spotyka i bardzo chętnie z nami rozmawia - uważa generał.
Jego stowarzyszenie działa w Światowej Federacji Weteranów, organizuje spotkania z młodzieżą, konferencje naukowe, wystawy, konkursy, wydaje publikacje na temat misji zagranicznych, współpracuje z MON, MSZ, MSW, BBN i Urzędem ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. - Chcemy propagować nasze osiągnięcia i osiągnięcia Polski - powiedział Woźniak.
Siedziba Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa mieści się przy ulicy Puławskiej, w pobliżu Rakowieckiej. Prace wykończeniowe w budynku dawnego WKU Mokotów zostały już zakończone, pracownicy Centrum zastanawiają się już tylko np. jak rozmieścić eksponaty. Ośrodek rozpocznie działalność z początkiem grudnia, ale uroczyste otwarcie ma się odbyć 19 grudnia z udziałem premier Ewy Kopacz.
Placówka jest przeznaczono dla weteranów, w szczególności poszkodowanych, ich rodzin, a także bliskich poległych lub zmarłych w czasie służby za granicą. Weterani i ich rodziny będą mogli skorzystać ze wsparcia psychologa, prawnika i doradcy zawodowego. Centrum chce też przyciągać ludzi spoza środowiska wojskowego, zainteresowanych polskim zaangażowaniem w misje. Placówka będzie też miejscem upamiętnienia poległych za granicą. Przed ośrodkiem na odsłonięcie czeka pomnik autorstwa prof. Macieja Aleksandrowicza i ściana pamięci z tabliczkami z nazwiskami 120 poległych do tej pory na misjach zagranicznych.