Nowy papież Leon XIV. Jakie kontrowersje otaczały kardynała Prevosta?
W czwartek nad Watykanem pojawił się biały dym z Kaplicy Sykstyńskiej i rozbrzmiały dzwony wskazując, że wybrano nowego papieża. Następcą Świętego Piotra został kardynał Robert Franciszek Prevost. Kim jest Leon XIV i jakie kontrowersje są z nim związane?
Kardynał Robert Francis Prevost, urodzony 14 września 1955 roku w Chicago, to prominentna postać Kościoła Katolickiego, łącząca bogate doświadczenie misyjne, przywództwo w Zakonie Świętego Augustyna (OSA) oraz kluczowe role w Watykanie. Jego życiorys to historia oddania służbie Kościołowi, naznaczona zarówno osiągnięciami, jak i kontrowersjami.
Przeczytaj więcej na temat Ojca Świętego: Robert Prevost – nowy papież Leon XIV
Prevost wstąpił do nowicjatu augustianów w 1977 roku, składając śluby wieczyste w 1981 roku. Ukończył matematykę na Uniwersytecie Villanova (1977), zdobył tytuł magistra teologii w Catholic Theological Union w Chicago oraz licencjat i doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Kolegium św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Jego praca doktorska dotyczyła roli przeora lokalnego w Zakonie Świętego Augustyna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Habemus papam! Moment ogłoszenia wyboru papieża Leona XIV
Po święceniach kapłańskich w 1982 roku Prevost dołączył do misji augustiańskiej w Peru (1985), pełniąc funkcję kanclerza Prałatury Terytorialnej Chulucanas (1985–1986). W latach 1987–1988 pracował w USA jako duszpasterz powołań i dyrektor misji, po czym wrócił do Peru, gdzie przez dekadę kierował seminarium augustiańskim w Trujillo, wykładał prawo kanoniczne, był prefektem studiów w seminarium diecezjalnym.
Sprawdź także: Nowy papież Leon XIV przemówił. "Pokój z wami"
Krytyka dotycząca zarządzania nadużyciami seksualnymi
Najpoważniejsze kontrowersje związane z kardynałem Robertem Franciszkiem Prevostem, obecnym papieżem Leonem XIV, dotyczą jego rzekomego niewystarczającego zaangażowania w przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym w Kościele.
Organizacja SNAP (Survivors Network of those Abused by Priests) zarzuca Prevostowi, że w okresie sprawowania funkcji przełożonego generalnego Zakonu Augustianów (2001–2013) oraz biskupa diecezji Chiclayo w Peru (2015–2023) nie podjął odpowiednich działań w odpowiedzi na zgłaszane przypadki nadużyć seksualnych.
W szczególności SNAP wskazuje na sprawę Richarda McGratha, byłego prezydenta Providence Catholic High School w USA, który był zamieszany w zarzuty dotyczące nadużyć. Według SNAP, Prevost miał pozwolić McGrathowi pozostać na stanowisku mimo długotrwałych oskarżeń, co wzbudziło poważne wątpliwości co do jego skuteczności i determinacji w walce z problemem nadużyć seksualnych w Kościele.
Sprzeciw wobec liberalnych reform
W 2012 roku, podczas przemówienia skierowanego do biskupów, Robert Francis Prevost krytykował "przekonania i praktyki sprzeczne z Ewangelią", wskazując m.in. na "homoseksualny styl życia" oraz "alternatywne modele rodziny". Wypowiedzi te, zgodne z tradycyjnym nauczaniem Kościoła katolickiego, spotkały się z krytyką ze strony środowisk progresywnych, które uznały je za zbyt konserwatywne, szczególnie w kontekście reform wprowadzanych przez papieża Franciszka, promujących większą otwartość i dialog w kwestiach społecznych.
Krytycy zarzucali Prevostowi brak elastyczności i niezgodność z bardziej inkluzywnym podejściem, jakie reprezentował Franciszek, co wywołało dyskusje na temat jego potencjalnej roli jako przyszłego lidera Kościoła.
Źródło: Doniesienia organizacji SNAP dotyczące zarządzania nadużyciami seksualnymi, La Nuova Bussola Quotidiana