Trwa ładowanie...

Nowy kamuflaż termiczny używany przez Rosjan nie będzie przełomem w wojnie

Sprawdzono skuteczność nowego kamuflażu, którym ostatnio w sieci chwali się Rosja. Wyniki jasno pokazują, że więcej w tym propagandy niż faktycznych korzyści. I choć lepiej nie bagatelizować rosyjskich rozwiązań, można śmiało stwierdzić, że przełomu w wojnie nie przyniosą.

Działanie kamuflażu termicznegoDziałanie kamuflażu termicznegoŹródło: ProApto Camouflage, YouTube
d48zcwp
d48zcwp

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Jak informuje serwis Defence Express, w rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć informacje na temat nowej tajnej broni stosowanej przez żołnierzy Putina, która ma pomóc w walkach z Ukrainą.

Są to kombinezony termiczne, które sprawiają, że człowiek staje się praktycznie niewidoczny dla kamer termowizyjnych. Defense Express postanowił sprawdzić, jak rzeczywiście działa to rozwiązanie i czy Ukraińcy powinni się obawiać.

Tanie i powszechne

Okazało się, że zachwalany przez Rosjan kamuflaż nie jest innowacyjnym rozwiązaniem. Stosowana technika znana jest i stosowana od wielu lat, a w internecie można nawet znaleźć instrukcje mówiące o tym, jak samemu wykonać tego typu strój. Kluczem jest wykonanie kamuflażu składającego się z wielu warstw tkaniny, która ma izolować ciepło ludzkiego ciała, jednocześnie nie emitując go.

d48zcwp

Jak wskazał Defense Express, taka odzież chroniąca przed kamerą termowizyjną sprzedawana jest w wielu sklepach internetowych, także w Rosji, a jej ceny są przystępne. Fabrycznie nowy kombinezon można kupić już za 47 dolarów. Do wyboru są też peleryny i poncha.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Gigantyczna eksplozja BMP-1. Atak na konwój pod Donieckiem

Choć możliwość ukrycia się przed widokiem termowizyjnym brzmi atrakcyjnie, okazuje się, że rzeczywistość nie jest tak kolorowa. Problem pojawia się w momencie, kiedy taki strój żołnierz zakłada na siebie. Nagle czuje się, jakby znalazł się wewnątrz termosu, a to z kolei może szybko doprowadzić do przegrzania organizmu, zwłaszcza gdy temperatura powietrza jest wysoka. Dodatkowo skuteczność takiego stroju zależy również od jakości i czułości kamery termowizyjnej.

Defence Express zasugerował, że ostatnio pojawiające się wpisy na temat kombinezonów są raczej reklamą firm, które zajmują się dystrybucją tego typu odzieży. Podkreślił jednak, że mimo wszystko nie należy lekceważyć takich rozwiązań w kontekście wojny w Ukrainie.

Counter-Thermal Ghillie - Multispectral Camouflage

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48zcwp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d48zcwp
Więcej tematów