Nowy Jork: ubezpieczenia dla każdego z zieloną kartą
Gubernator stanu Nowy Jork George Pataki ogłosił, że nowy program ubezpieczeń lekarskich dla pracujących rodzin imigranckich - Family Health Plus - już funkcjonuje. W jego ramach wszyscy imigranci legalnie mieszkający w stanie Nowy Jork mają prawo do bezpłatnych świadczeń lekarskich.
Walka o to, aby każdy imigrant miał dostęp do dobrej i stojącej na wysokim poziomie opieki lekarskiej, trwała bardzo długo - powiedziała Margie Hugh, dyrektor wykonawczy Koalicji na rzecz Imigrantów w Nowym Jorku - i wreszcie się doczekaliśmy.
Nowy program dotyczy przede wszystkim osób, które nie posiadają żadnych - ani prywatnych, ani pracowniczych - ubezpieczeń zdrowotnych i mają niskie dochody, ale nie na tyle, aby kwalifikować się do federalnego programu dla najbiedniejszych - Medicaid.
Do program Family Health Plus mogą zapisać się osoby indywidualne, których zarobki nie są wyższe niż 8590 dolarów rocznie. Kwalifikuje się także np. małżeństwo bez dzieci z poborami nie przekraczającymi 11610 dolarów rocznie oraz rodziny z dziećmi, których zarobek kształtuje się w granicach od 15442 do 35525 dolarów rocznie - w zależności od liczby dzieci. Do Family Health Plus kwalifikuje się też np. trzyosobowa rodzina z dochodami w granicach 10,600-19,458 dolarów. Program obejmuje wszystkie aspekty świadczeń zdrowotnych - regularne wizyty u lekarza, pokrycie kosztów pobytu w szpitalu, recept, itd.
Wielu imigrantów wykonuje prace o niskich zarobkach, w których pracodawcy nie oferują żadnych ubezpieczeń lekarskich - powiedziała Mae Lee, dyrektor wykonawczy organizacji Stowarzyszenie na rzecz Postępu - dlatego inicjatywa gubernatora Patakiego jest taka ważna.
Ze względu na sytuację, jaka powstała po ataku terrorystycznym na Nowy Jork, władze stanu umożliwiają od kilku tygodni korzystanie z bezpłatnej opieki lekarskiej każdemu mieszkańcowi Nowego Jorku, bez względu na status imigracyjny. Nowy program Family Health Plus niczego więc pozornie tu nie zmienia. Trzeba jednak pamiętać, że te darmowe świadczenia medyczne obowiązywać będą tylko przez cztery miesiące, do końca grudnia 2001.
Z początkiem 2002 roku każda osoba, która uważa, że kwalifikuje się do programu Family Health Plus, może rozpocząć starania o uzyskanie tych świadczeń.
Istniejące do tej pory prawo pozwalało na korzystanie z Family Health Plus tylko tym imigrantom, którzy przyjechali do Stanów Zjednoczonych przed 1996 rokiem. Obecnie - dzięki właśnie uruchomionemu Family Health Plus - są nimi objęci wszyscy, którzy przebywają legalnie w USA.
Dla Health Plus pracują osoby mówiące po polsku. W sprawie świadczeń należy dzwonić do pani Małgorzaty, która zgodziła się odpowiadać na pytania czytelników. Numer telefonu - (718) 491-7439. (Marek Tomaszewski/pr)