Komisja wydała opinię. Znamy nazwiska nowych szefów służb specjalnych
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych pozytywnie zaopiniowała wnioski o powołanie szefów ABW, AW, CBA, SKW i SWW.
21.02.2024 | aktual.: 21.02.2024 17:49
Komisja sejmowa ds. służb specjalnych wyraziła pozytywne zdanie na temat wniosków dotyczących mianowania nowych szefów Agencji Wywiadu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.
Komisja jest odpowiedzialna za ocenę wniosków premiera dotyczących powołania i odwołania szefów służb cywilnych i wojskowych. Pomimo że premier nie jest związany z opinią komisji, do wprowadzenia zmian konieczne są również opinie prezydenta oraz rządowego Kolegium ds. służb specjalnych.
Przewodniczący komisji, Marek Biernacki z PSL - TD, poinformował w środę, że posłowie wyrazili pozytywne zdanie na temat wniosków dotyczących powołania na stanowiska szefów następujących osób: płk. Pawła Szota jako szefa Agencji Wywiadu, płk. Rafała Syryski jako szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, płk. Doroty Kaweckiej jako szefa Służby Wywiadu Wojskowego, gen. Jarosława Stróżyka jako szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Agnieszki Kwiatkowskiej - Gurdak jako szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Komisja przyjęła też pozytywną opinię na temat wniosków wicepremiera i ministra obrony narodowej, Władysława Kosiniaka-Kamysza, dotyczących zmian w kierownictwie Służby Wywiadu Wojskowego. Wnioski te dotyczyły odwołania i powołania zastępców szefa SWW. Planowane jest odwołanie dotychczasowych zastępców, płk Huberta Dzierzęckiego i płk Krzysztofa Banaszka, a na ich miejsce ma zostać powołany Konrad Szałankiewicz. Wiceszefów wojskowych służb powołuje i odwołuje szef MON na wniosek szefa służby, który musi być zaopiniowany przez sejmową komisję.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany nie tylko personalne
Komisja wyraziła również pozytywną opinię na temat planowanych zmian w statucie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zmiany te obejmują m.in. przywrócenie zlikwidowanych delegatur w Rzeszowie i Olsztynie oraz zamiejscowego ośrodka w Elblągu.
- Dziwi mnie nieustannie, dlaczego od czasu agresji Rosji na Ukrainę dwa lata temu nie przywrócono tych bardzo potrzebnych placówek - zaznaczył szef komisji.
Posłowie komisji zapoznali się również z informacjami dotyczącymi aktualnej sytuacji na Ukrainie. Omówiono zarówno sytuację na froncie rosyjskiej agresji na ten kraj, m.in. w rejonie Awdijiwki, jak i ogólną sytuację po dymisji głównodowodzącego gen. Wałerija Załużnego. Poruszono również kwestie związane z eksportem żywności z Ukrainy i obecną sytuację na granicach - poinformował Biernacki.
Obecny skład komisji
Po zmianach personalnych w składzie komisji wchodzą: przewodniczący Marek Biernacki, wiceprzewodniczący Mirosław Suchoń z Polska2050 - TD, dwóch posłów PO - Zbigniew Konwiński i Kazimierz Plocke, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty z Lewicy oraz Waldemar Andzel z PiS i Krzysztof Tuduj z Konfederacji. Z komisji odeszli: Krzysztof Brejza z KO, który objął mandat europosła, Michał Gramatyka z Polska2050 - TD i Paweł Olszewski z KO, którzy zostali wiceministrami w resorcie cyfryzacji.