Trwa ładowanie...

Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Policja: "bez taryfy ulgowej"

Koronawirus w Polsce wciąż nie odpuszcza. Nasz kraj mierzy się z trzecią falą pandemii COVID-19. W związku z tym od soboty będą obowiązywać nowe obostrzenia. W piątek odbyła się konferencja prasowa dotycząca ich przestrzegania. Główny komendant policji przekazał, jak będą wyglądać kontrole w kościołach w święta Wielkanocne.

Share
Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Policja: "bez taryfy ulgowej"
Źródło: Getty Images
d5brkx1

Konferencja prasowa dotycząca przestrzegania obostrzeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa odbyła się w piątek 26 marca. Udział w niej wziął szef MSWiA - Mariusz Kamiński, główny inspektor sanitarny - Krzysztof Saczka oraz komendant główny policji - Jarosław Szymczyk.

Mariusz Kamiński, Krzysztof Saczka oraz Jarosław Szymczyk przekazali na konferencji prasowej, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest niezwykle trudna. Jak zapowiedział szef MSWiA, w związku z tym działania służb będą bardzo stanowcze.

Główny inspektor sanitarny zaapelował o odpowiedzialność za siebie, swoich najbliższych oraz rodzinę. Saczka prosił o pełną solidarność społeczną. - Wirus nie zna podziałów. Tylko pełna odpowiedzialność, przestrzeganie reżimu sanitarnego pomoże nam zapanować nad epidemią - powiedział.

d5brkx1

Inspektor dodał, że zarówno policja, jak i sanepid "nie walczą ze społeczeństwem, ale wirusem i pandemią". - Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Apeluję o przestrzeganie podstawowych zasad: dystansu, maseczki, dezynfekcji - dodał Saczka i zaznaczył, że ważne jest także wietrzenie pomieszczeń.

Krzysztof Saczka poprosił także o zachowanie zasad reżimu sanitarnego w czasie Wielkanocy. To pozwoli zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. - Ograniczajmy naszą mobilność, bądźmy solidarni i odpowiedzialni za siebie - dodał.

Nowe obostrzenia. Policja o łamaniu restrykcji

Głos na konferencji zabrał również Jarosław Szymczyk. Główny komendant policji przekazał, że dane epidemiczne są przerażające, a służba medyczna mocno obciążona. - Naprawdę wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, aby zahamować przyrost zakażeń i zgonów - przekazał funkcjonariusz.

Szymczyk przekazał, że wszyscy policjanci, którzy kierowani są do służby, w priorytetowy sposób będą traktować łamanie restrykcji. - Przestrzeganie tych obostrzeń w najbliższych dnia będą priorytetem funkcjonariusza polskiej policji - powiedział. Policjant wyjaśnił, że w ich działaniach nie chodzi o ilość mandatów, wniosków o ukaranie są sądu, czy też sanepidu, ale skuteczną walkę z pandemią.

d5brkx1

- Wiele osób stosuje się do obostrzeń, ale natykamy się też na tych, którzy tego nie robią. Tam będzie represja z naszej strony. Tylko tak możemy wesprzeć tych, którzy są w tragicznej sytuacji jeśli chodzi o zdrowie, ale tez medyków - dodał główny komendant policji. - Tam, gdzie będzie lekceważenie obostrzeń (przyp. red.), będzie represja - zaznaczył Szymczyk.

Wielkanoc 2021. Policja będzie kontrolować kościoły?

W trakcie konferencji prasowej główny komendant prasowy został zapytany o to, czy policja będzie przeprowadzać wyrywkowe kontrole w czasie Triduum Paschalnego oraz Wielkanocy.

- Mamy świadomość, że restrykcje zostały wprowadzone w okresie Wielkanocy, gdzie tłumnie gromadziliśmy się w świątyniach - przekazał Szymczyk. - Liczymy na odpowiedzialność duchownych i wiernych - stwierdził.

- W przypadku zgłoszeń będziemy podejmować interwencje i przeprowadzać czynności bez taryfy ulgowej oraz wyciągać konsekwencje wobec osób dopuszczających się naruszeń - wyjaśnił mundurowy.

d5brkx1

Koronawirus w Polsce. Padł nowy rekord

W piątek resort zdrowia przekazał raport epidemiczny, z którego wynika, że padł kolejny rekord. Ostatniej doby Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 35 143 nowych przypadków.

"Z powodu COVID-19 zmarło 125 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 318 osób" - dodano w raporcie. Łącznie zmarły 443 osoby.

Nowe obostrzenia od soboty 27 marca

W związku z rozwojem trzeciej fali koronawirusa rząd wprowadził nowe obostrzenia. Będą one obowiązywać od soboty, 27 marca. Lockdown objął salony kosmetyczne i fryzjerskie. Zamknięte zostaną również, przedszkola, żłobki oraz obiekty sportowe.

Od soboty zakupów nie zrobimy także w sklepach meblowych i budowlanych powyżej 2000 tys. metrów kwadratowych. Otwarte zostają składy budowlane oraz hurtownie.

d5brkx1

Rząd wprowadził także nowe limity osób na metr kwadratowy w sklepach spożywczych, targach i placówkach poczty.

W czwartek po konferencji prasowej opublikowano rozporządzenie, które reguluje nowe obostrzenia. Dokument wprowadza pewną zmianę. Wcześniej zakazane było organizowanie zgromadzeń, które nie były wcześniej zgłoszone i nie wydano na nie zgody. Jak wskazuje serwis money.pl, aktualnie zakazano zarówno organizowania, jak i udziału w takich zgromadzeniach.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d5brkx1

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5brkx1
d5brkx1
Więcej tematów