Trwa ładowanie...

Nowe dane z Ukrainy. Rosjanie porwali 500 kobiet

Rosjanie przetrzymują w niewoli około 1700 ukraińskich żołnierzy i cywilów. Wśród nich jest 500 kobiet - informuje wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wojna w Ukrainie. Co najmniej 500 kobiet zostało zakładniczkami Rosjan Wojna w Ukrainie. Co najmniej 500 kobiet zostało zakładniczkami Rosjan Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/OLEG PETRASYUK
d1uisjo
d1uisjo

Z informacji Wereszczuk wynika, że Rosjanie przebywających w niewoli Ukraińców traktują, upokarzając godność ludzką. - Mimo to nasze dziewczęta i kobiety proszą nas, abyśmy nadal walczyli o nasze zwycięstwo - mówi wicepremier. Rosjanie masowo biorą zakładników spośród ludności cywilnej.

- Mamy w niewoli także wielu księży, dziennikarzy, aktywistów, burmistrzów. Są w więzieniach, nie na terytorium Ukrainy, ale w Kursku, Briańsku, Rostowie. Tam są przetrzymywani - dodaje Wereszczuk.

d1uisjo

Zobacz też: Relacja z przedmieść Kijowa. "Samochody zalane krwią, obok prowizoryczne groby"

Informując o sytuacji zakładników, Wereszczuk już 6 kwietnia wskazywała, że cywile są brani w niewolę, a Ukraina "nie ma na kogo ich wymienić". Przypomniała, że konwencje genewskie nie pozwalają na wymianę wojskowych na cywilów.

- Co mamy robić? Jesteśmy przecież krajem cywilizowanym, nie jesteśmy piratami ani terrorystami. Nie możemy porywać cywilów - mówiła wówczas wicepremier. Zaapelowała do organizacji międzynarodowych, by pomogły Ukrainie wywrzeć presję na Rosję w celu zwolnienia przetrzymywanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1uisjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1uisjo
Więcej tematów