Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Przyjaciel Putina zatrzymany. Zełenski ogłasza sukces [NA ŻYWO]

Trwa 48. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski poinformował o zatrzymaniu Wiktora Medwedczuka, prywatnie przyjaciela Putina. "Ten człowiek od lat finansował rosyjską piątą kolumnę w Ukrainie. Po wybuchu wojny uciekł z aresztu domowego" - pisze dzienniarka WP Tatiana Kolesnychenko. Tymczasem sekretarz stanu USA Antony Blinken odniósł się do kwestii ewentualnej użycia przez Rosjan broni chemicznej w Mariupolu. - Nie jest w stanie potwierdzić tych informacji. Już wcześniej wskazywałem jednak na możliwość użycia tego rodzaju broni - przekazał amerykański dyplomata. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie - sytuacja w Charkowie
Wojna w Ukrainie - sytuacja w Charkowie Fot: EAST NEWS
d2in7e8
d2in7e8
  • • Władimir Putin powiedział we wtorek, że masakra cywilów w Buczy jest "fałszywa", a Rosja zaprzecza jakimkolwiek nadużyciom w Ukrainie.  

  • • Rządowa agencja RIA Novosti cytuje kolejną wypowiedź Władimira Putina. - Ukraina, Rosja i Białoruś to jeden naród. To, co dzieje się teraz w Ukrainie, to tragedia - miał powiedzieć prezydent Rosji. 

  • Rosyjskie wojsko wykorzystało w poniedziałek wieczorem przeciwko ukraińskim żołnierzom i cywilom w Mariupolu trującą substancję nieznanego pochodzenia - poinformował pułk Azow. Według niego substancję zrzucono z drona. Poszkodowane mają być trzy osoby. 

  • • Nie możemy potwierdzić użycia broni chemicznej przez Rosjan w Mariupolu, choć poważnie podchodzimy do tych doniesień - powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby. W podobnym tonie wypowiedział się sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Nie jest w stanie potwierdzić tych informacji. Już wcześniej wskazywałem jednak na możliwość użycia tego rodzaju broni - przekazał amerykański dyplomata.

  • • Ukraińcy ujawnili nowy plan Rosjan. - Chcą pozbywać się dowodów swojego barbarzyństwa - mówi mer Mariupola, Wadym Bojczenko. Armia agresora planuje wywieźć ciała zamordowanych w mieści cywilów do krematorium.
Trwa łączenie
00:49, 13.04.2022

"Prawdziwe słowa prawdziwego lidera Joe Bidena. Nazywanie rzeczy po imieniu jest niezbędne, aby przeciwstawić się złu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc USA udzieloną do tej pory i pilnie potrzebujemy więcej ciężkiej broni, aby zapobiec dalszym rosyjskim okrucieństwom" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski. Wcześniej Joe Biden  asugerował w przemówieniu, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć  "od dyktatora który popełnia ludobójstwo". 

00:32, 13.04.2022

- Wasz rodzinny budżet, wasza zdolność do napełnienia baku, nie powinno to zależeć od tego, że dyktator wypowiada wojnę i popełnia ludobójstwo na drugim końcu świata - powiedział Biden podczas przemówienia w Menlo, w stanie Iowa.

Był to pierwszy przypadek, kiedy prezydent USA określił rosyjskie zbrodnie mianem ludobójstwa. Wcześniej pytani o to przedstawiciele administracji, m.in. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, mówili że choć USA uważają że Rosja popełnia zbrodnie wojenne, to nie ma jeszcze wystarczających dowodów by zakwalifikować to jako ludobójstwo. 

00:31, 13.04.2022

Prezydent USA Joe Biden zasugerował w przemówieniu we wtorek, że Władimir Putin popełnia na Ukrainie ludobójstwo. Jak stwierdził, cena benzyny nie powinna zależeć "od dyktatora który popełnia ludobójstwo".

00:16, 13.04.2022

Prezydent Zełenski zaproponował wymianę Medwedczuka na ukraińskich jeńców wojennych. Prorosyjskiego ukraińskiego polityka zatrzymano we wtorek. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska. Wieczorem Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła jego zatrzymanie. 

00:10, 13.04.2022

- Pamiętacie, jak w Rosji chwalili się, że w 48 godzin przejmą Kijów? W ciągu 48 godzin, trwających 48 dni, armia rosyjska poniosła nieodwracalne straty większe niż Związek Radziecki w ciągu dekady wojny w Afganistanie, więcej niż Rosja w dwóch wojnach w Czeczenii- powiedział w przemówieniu prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 


 

23:40, 12.04.2022

Jedna osoba zginęła, a dwie, w tym 12-letni chłopiec, zostały ranne w rosyjskim ostrzale obwodu donieckiego we wtorek - przekazał szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko.

Śmiertelna ofiara rosyjskiego ataku zginęła w mieście Bachmut; sprawdzamy również informacje o jednym rannym mężczyźnie w Marince - napisał Kyryłenko w wiadomości na Telegramie.

23:17, 12.04.2022

Rzeczniczka nie sprecyzowała, o jaki system artylerii chodzi, lecz powiedziała że przedstawiciele obydwu krajów niedawno odbyli szczegółową rozmowę "punkt po punkcie", na temat uzbrojenia, którego potrzebuje Ukraina.

Zaznaczyła też, że w ocenie USA zbliżająca się rosyjska ofensywa na wschodzie Ukrainy będzie początkiem potencjalnie długiej i brutalnej fazy wojny. Dodała, że mimo koncentracji na Donbasie, Rosja prawdopodobnie będzie kontynuowała ostrzał rakietowy Kijowa i innych miast.

23:05, 12.04.2022

Pracujemy nad dostarczeniem dla Ukrainy systemów artylerii, o które zwróciły się władze tego kraju - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Jak dodała, chodzi zarówno o uzbrojenie z magazynów USA, jak i pomoc w przekazaniu broni od innych sojuszników.

22:59, 12.04.2022

Sejm nowelizację uchwalił 8 kwietnia. Regulacja doprecyzowuje i uzupełnia dotychczasowe przepisy dotyczące ukraińskich uchodźców.

Choć do noweli nie przyjęto żadnych poprawek, senatorowie podczas prac zgłaszali uwagi i potrzebne zmiany. Mają one zostać uwzględnione przy okazji kolejnej nowelizacji, planowanej jeszcze w tym miesiącu.

Nowelizacja trafi teraz do prezydenta. 

22:55, 12.04.2022

Senat jednogłośnie przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma m.in. usprawnić rejestrację ukraińskich uchodźców w systemie PESEL. Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

Za przyjęciem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw bez poprawek głosowało we wtorek wieczorem 99 senatorów.

22:39, 12.04.2022

Ukraińskie media donoszą o głośnej eksplozji w Charkowie. 

22:38, 12.04.2022

Obywatele RFN są podzieleni w ważnej kwestii, czy Niemcy powinny całkowicie zrezygnować z rosyjskiego gazu. 42 procent jest za, nawet  jeśli doprowadziłoby to do powstania wąskich gardeł w dostawach i znacznego wzrostu cen. 48 procent jest przeciw.

22:34, 12.04.2022

55 proc. Niemców opowiada się za dostarczaniem Ukrainie broni ofensywnej i ciężkiego sprzętu wojskowego dla odparcia rosyjskiej inwazji;  33  procent jest przeciwnych - wynika z sondażu dla stacji RTL i ntv, który został opublikowany we wtorek.

22:22, 12.04.2022

27 lutego, już po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę na  szeroką skalę, pojawiły się informacje o tym, że polityk uciekł z  aresztu domowego. Na Ukrainie powstała specjalna grupa śledczych  poszukująca Medwedczuka. W marcu sąd pozwolił na areszt polityka. 

22:17, 12.04.2022

Medwedczuk, jeden z liderów zabronionej prorosyjskiej frakcji Opozycyjna Platforma-Za Życie, uważany jest za lobbystę interesów Rosji. Putin jest ojcem chrzestnym jego córki.


Od maja 2021 roku polityk przebywał w areszcie domowym, do którego trafił w związku z podejrzeniem o zdradę stanu i próbę kradzieży surowców na zaanektowanym przez Rosję Krymie. Później prokuratura poinformowała o wysunięciu wobec niego nowego podejrzenia o zdradę stanu i o sprzyjanie działalności organizacji terrorystycznej. Chodzi o związek z nielegalnymi dostawami węgla z separatystycznych republik w Donbasie na przełomie lat 2014 i 2015.

22:08, 12.04.2022

Zatrzymano prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka - poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenski. Na opublikowanym zdjęciu polityk, który jest kumem prezydenta Rosji Władimira Putina, ma na sobie mundur ukraińskiego wojska.

21:56, 12.04.2022

- Spotkaliśmy się z kierownictwem Unii Europejskiej w Kijowie. Otrzymaliśmy ankietę, którą musimy wypełnić, aby uzyskać status kandydata do członkostwa w UE. Zaczęli nad tym pracować. Spodziewamy się, że Ukraina będzie mogła otrzymać taki status najpóźniej w czerwcu tego roku - przekazał premier Ukrainy Denys Szmyhal na wtorkowej konferencji prasowej.

21:51, 12.04.2022

"Białoruś zakazała eksportu mąki, zbóż, cukru i innych produktów o wadze powyżej kilograma" - przekazała Ukraińska Prawda, powołując się na służby prasowe białoruskiego rządu.

21:44, 12.04.2022

Na Litwie zarejestrowanych jest około 43,8 tys. ukraińskich uchodźców, z czego 18,2 tys. to osoby nieletnie - informuje Ukrinform.

21:39, 12.04.2022

Krater po rosyjskim pocisku na stadionie Jurija Gagarina w Czernihowie.

21:28, 12.04.2022

"Ponad 300 osób zostało dziś ewakuowanych z Ługańska. Około 90 tys. osób nadal przebywa w schronach przeciwbombowych. Codziennie namawiamy do wyjazdu. Trzymajcie się! Autobusy czekają codziennie rano" - przekazał Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego.

21:25, 12.04.2022

Przez korytarze humanitarne dziś ewakuowano 2671 osób - przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

21:18, 12.04.2022

- Najbardziej prawdopodobnym natychmiastowym i tymczasowym rezultatem jest militarny, taktyczny pat w Donbasie, który pozwoli rosyjskiemu reżimowi na przypisanie sobie pewnego sukcesu i który może posłużyć jako potencjalny punkt wyjścia do kolejnej kampanii. Nie sądzę, aby społeczność międzynarodowa i oczywiście Europa były w stanie komfortowo żyć z zamrożonym konfliktem w Europie - ocenił we wtorek dowódca brytyjskiej armii gen. Mark Carleton-Smith.

Szef brytyjskiej armii zasugerował również, że wojna na Ukrainie powinna skłonić brytyjski rząd do ponownego przemyślenia decyzji o zmniejszeniu liczebności sił zbrojnych, zwłaszcza wojsk lądowych.

21:02, 12.04.2022

Kolejne zdjęcie zatrzymanego Wiktora Medwedczuka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2in7e8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2in7e8
Więcej tematów