Trwa ładowanie...

Odpowiedź ws. nowego programu. Wsparcie dla "trwałych małżeństw"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej może pracować nad nowym 500 plus - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik twierdzi, że chodzi o program dotyczący małżeństw z długim stażem. Świadczenie miałoby pełnić rolę wsparcia i docenienia trwałych relacji małżeńskich. Już wcześniej pojawiły się spekulacje na ten temat, teraz mowa o piśmie wiceminister rodziny do jednej z sejmowych komisji.

To w resorcie Marleny Maląg trwała analiza ewentualnego wsparcia małżeństw z długim stażem (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)To w resorcie Marleny Maląg trwała analiza ewentualnego wsparcia małżeństw z długim stażem (Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d2c1pfb
d2c1pfb

Pomysł wprowadzenia nowego świadczenia ma swój początek w styczniu tego roku. To wówczas do Sejmu trafiła petycja obywatelska w sprawie wsparcia małżeństw z długim stażem. Według jej autorów, świadczenie miałyby otrzymywać osoby, które są małżonkami od 40 lat.

Wnioskiem zajęła się wówczas Komisja do spraw Petycji. Jej członkowie różnili się w zdaniu, co do potencjalnego programu, ale uruchomili procedurę, zwracając się w tej sprawie do ministerstwa rodziny.

Ministerstwo rodziny reaguje na pismo

Odpowiedź ministerstwa trafiła do Sejmu w ostatni piątek - donosi "Rzeczpospolita". Wiceminister Barbara Socha podkreślała w nim, że "promocja małżeństwa jest sprawą niezwykle ważną". W piśmie podkreśla jednak także, że trudniejszą sytuację mają osoby starsze, ale żyjące samotnie. Oznacza to, że decyzja w sprawie dalszego procedowania znów leży po stronie posłów.

Pytany o sprawę szef Komisji do spraw Petycji Jarosław Piechota odpowiedział dziennikowi, że "nowe świadczenie mogłoby budzić wątpliwości". Głównie ze względu na, jak zauważyła już wcześniej wiceminister, osoby samotne.

d2c1pfb

Jednorazowa nagroda zamiast miesięcznej wypłaty?

Jak ocenił, jego zdaniem lepszym rozwiązaniem byłaby "nagroda jednorazowa". O podobnym pomyśle w czerwcu mówiła była minister rodziny, a obecnie europoseł PiS, Elżbieta Rafalska.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

"Rzeczpospolita" podkreśla, że samo ministerstwo rozumie, że koszt takiego programu - i wypłacanego co miesiąc świadczenia - były bardzo duży. W przypadku małżeństw z 40-letnim stażem roczny wydatek dla budżetu państwa wyniósłby ponad 78 miliardów złotych.

Źródło: "Rzeczpospolita", WP Wiadomości

Zobacz także: "Prezes uprawia niezwykle prymitywną demagogię. Żyje w świecie równoległym". Ekspert o spotkaniach z Kaczyńskim

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2c1pfb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2c1pfb
Więcej tematów