Trwa ładowanie...

Nowa prezydent Węgier potępiła rosyjską agresję i zapowiedziała wizytę w Polsce

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w sobotę w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

Share
Węgierska prezydent Katalin Novak Węgierska prezydent Katalin Novak Źródło: PAP, fot: PAP/EPA/Szilard Koszticsak
d446skl

- We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polski. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom - powiedziała Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

Podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, "zbrojny atak na suwerenne państwo". - Na zawsze mówimy "nie" wszelkim próbom przywrócenia Związku Sowieckiego - zaznaczyła.

- To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych - podkreśliła.

Odessa następnym celem Putina. Odliczanie trwa

Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca.

Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca.

d446skl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d446skl
d446skl
Więcej tematów