Finlandia zaraz będzie w NATO? Rządzący socjaldemokraci są zdecydowanie za
Władze Socjaldemokratycznej Partii Finlandii premier Sanny Marin niemal jednogłośnie opowiedzieli się w sobotę za przystąpieniem do NATO. - W najbliższych miesiącach przeprowadzimy rozmowy z innymi krajami, aby proces ratyfikacji przebiegł jak najszybciej - powiedziała Marin po kongresie swojej partii.
Podczas nadzwyczajnego posiedzenia za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziało się 53 członków rady partii, pięciu było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednoznacznie udzieliła wsparcia rządowi do oficjalnego złożenia wniosku o członkostwo.
Marin przyznała również, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo niezależnie od deklaracji, jakie padły ze strony Turcji. W piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj "nie może obecnie ustosunkować się pozytywnie" do kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, uznając kraje skandynawskie za "schronienie dla organizacji terrorystycznych". Nie podał szczegółów.
Według Marin wcześniej ze strony tureckiej nie było słychać takich opinii.
Polska celem Łukaszenki? "Wykona każdy rozkaz Putina"
W niedzielę rząd wraz z prezydentem Saulim Niinisto ma oficjalnie przekazać parlamentowi stanowisko rządu w sprawie przystąpienia do NATO. Deputowani mają się nim zająć w poniedziałek.
Tymczasem również w sobotę prezydent Niinisto poinformował Putina w rozmowie telefonicznej, że "w najbliższych dniach Finlandia zdecyduje się złożyć wniosek o członkostwo w NATO". - Rozmowa była bezpośrednia i klarowna. Bez napięć – oświadczył fiński przywódca.
Niinisto przekazał, że Finlandia deklaruje chęć ubiegania się o członkostwo w NATO "z uwagi na ogłoszone pod koniec ubiegłego roku warunki Rosji związane z nierozszerzaniem NATO" – czytamy w oświadczeniu. Ponadto "atak Rosji na Ukrainę w lutym doprowadził do zmiany środowiska bezpieczeństwa" - podkreślono.
Prezydent przypomniał także, że podczas pierwszego spotkania z przywódcą Rosji w 2012 r. przekazał mu, że "każdy niezależny naród maksymalizuje swoje bezpieczeństwo". - O to chodzi także i teraz - podkreślił. Poprzez dołączenie do NATO - kontynuował - Finlandia "wzmacnia swoje bezpieczeństwo i bierze za nie odpowiedzialność, nikomu tym nie ujmując".