Nowa mapa zagrożeń dla Polski. Apel policji
W poniedziałek 21 listopada na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa zostało naniesione 2,5 milionowe zagrożenie. Mapa została uruchomione przez policję - można nie tylko sprawdzić na niej zagrożenia w danym miejscu Polski, ale także całkowicie anonimowo wskazać funkcjonariuszom te miejsca, w których dochodzi do łamania prawa. Każdy ma dostęp do mapy zagrożeń, link do niej podajemy na końcu artykułu.
Ta bieżąca informacja o zagrożeniach oraz etapach ich eliminacji pozwoliła dotychczas rozwiązać lokalne problemy w wielu obszarach życia. Spośród dostępnych do wyboru 24 kategorii zagrożeń najczęściej wybierane są te, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak: Nieprawidłowe parkowanie, Przekraczanie dozwolonej prędkości czy Niewłaściwa infrastruktura drogowa. Prawie 1,5 mln zagrożeń z tych kategorii stanowi ponad 60 proc. wszystkich naniesionych na mapę zagrożeń - podkreśla policja.
W omawianych kategoriach zostało skutecznie wyeliminowanych ponad 800 tysięcy zagrożeń. Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia, które zostały wskazane na mapie, ponad 51 proc. z nich zostało potwierdzonych, a następnie wyeliminowanych w wyniku policyjnych działań.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Policjanci przerwali piracki rajd kierowcy lexusa
Ryzyko wychłodzenia organizmu u osób bezdomnych
Zbliża się okres zimowy, a tym samym powraca zagrożenie wychłodzenia organizmu u osób pozostających w kryzysie bezdomności, w tym uzależnionych od alkoholu oraz osób starszych, nieporadnych życiowo. Również w tym obszarze Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa może przyczynić się do uratowania życia.
Wystarczy poświęcić kilka chwil, aby przekazać policji sygnał o miejscu pobytu osoby, u której występuje ryzyko wychłodzenia organizmu. Można udzielić pomocy takiej osobie poprzez kategorię "Osoba bezdomna wymagająca pomocy".
Policja apeluje o wskazywanie miejsc przebywania takich osób za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. - Należy także pamiętać, że w sytuacji zagrożenia życia do dyspozycji pozostaje telefon alarmowy 112 lub bezpośredni kontakt z funkcjonariuszami policji - przypominają policjanci.
Źródło: Policja.pl