Pogoda. Niż Marie i wichura nad Polską. Są pierwsze zniszczenia
Pogoda znów jest groźna. Front związany z głębokimi niżem Marie dotarł nad Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że porywy wiatru na północy przekraczają 90 km/h. Strażacy w czwartek wieczorem odebrali pierwsze zgłoszenia o szkodach.
Wichura na północy to skutek oddziaływania głębokiego niżu znad Skandynawii. Największe porywy wiatru zanotowano w Darłowie 25,6 m/s (92 km/h) i na stacji Rozewie o 25,3 m/s (91 km/h) - podał IMGW około północy. Wcześniej wieczorem w czwartek Instytut informował o porywach "punktowo w strefie przybrzeżnej do 105 km/h".
Pogoda. Niż Marie i wichura nad Polską. Akcje służb
- 18 razy interweniowali strażacy w czwartek w Pomorskiem w związku silnym wiatrem - przekazał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa. Nikt nie został poszkodowany.
Najwięcej zdarzeń - pięć - zanotowano na terenie powiatu słupskiego, po trzy w Gdyni oraz w powiecie wejherowskim.
Skutki wichury usuwali również strażacy w woj. zachodniopomorskim. W miejscowości Pękanino pod Koszalinem po godz. 19 silny wiatr uszkodził budynek gospodarczy - podaje gk24.pl. Zawaliła się jedna ze ścian.
W Ustroniu Morskim wichura uszkodziła dach domu. Tam również nie ma poszkodowanych. Portal miastokolobrzeg.pl informuje o powalonych drzewach w pobliżu Wieniotowa.
Pogotowie sztormowe w portach
Na Bałtyku obowiązują ostrzeżenia o sztormie do 6-7 i w porywach od 8 do 9 w skali Beauforta.
To oznacza też wzrost poziomu wody w portach i przy ujściach przymorskich rzek (zjawisko tzw. cofki, czyli piętrzenia się wody na skutek sztormowego wiatru z północnego zachodu). W Darłowie przed północą w czwartek poziom wzrósł o prawie 30 cm.
Zobacz też: Połamane drzewa i awarie prądu. IMGW ostrzega: groźnie w weekend
Mieszkańcy 11 województw otrzymali SMS-y z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ws. wiatru. Na południu kraju wydano ostrzeżenia drugiego stopnia przed zawiejami i zamieciami śnieżnymi.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w czwartek wieczorem, że wszystkie drogi krajowe są przejezdne, ale w woj. podkarpackim i dolnośląskim trasy są śliskie.
Opady śniegu i śniegu z deszczem notowane są na terenie województw: lubelskiego, łódzkiego, śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego - ostrzega GDDKiA.
W ciągu dnia w piątek wiatr nieco osłabnie, Niż Marie to jednak tylko zapowiedź tego co czeka nas w sobotę i niedzielę, kiedy porywy będą wręcz huraganowe.
Pogoda. W weekend groźniejsza Nadia
Układ ośrodków niżowych w Europie nie da nam jednak również w weekend odpocząć od zimowych wichur. Jak przestrzega IMGW, w sobotę kolejne załamanie pogody sprowadzi nam następny głęboki niż Nadia.
Wieczorem w sobotę nad północno-zachodnią część Polski wkroczy aktywny front chłodny z porywami wiatru do 90 km/h.
Najgwałtowniejszych zjawisk spodziewamy się w nocy z soboty na niedzielę i początkowo w niedzielę - ostrzega IMGW. Bardzo silne porywy wiatru mogą sięgnąć 115 km/h.