Trwa ładowanie...
d2i41rk

NIK wszczął kontrolę w Prokuraturze Krajowej? "Trwa od miesięcy"

Trwa kontrola NIK w Prokuraturze Krajowej. Przedstawiciele Izby zapewniają, że zaplanowano ją z wyprzedzeniem. Wcześniej w ciągu dnia CBA wkroczyło do mieszkań szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia i jego córki oraz do samej siedziby NIK.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NIK wkroczył do Prokuratury Krajowej. Wcześniej mieszkania szefa Izby Mariana Banasia zostały przeszukane
NIK wkroczył do Prokuratury Krajowej. Wcześniej mieszkania szefa Izby Mariana Banasia zostały przeszukane (PAP, Fot: Mateusz Marek)
d2i41rk

Rozpoczęcie kontroli przez NIK w Prokuraturze Krajowej potwierdził w rozmowie z portalem onet.pl szef Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego Izby Marek Bieńkowski. W siedzibie Najwyższej Izby Kontroli trwają rozmowy między CBA i Marianem Banasiem - podała nieoficjalnie dziennikarka Magdalena Uchaniuk-Gadowska.

– Dzisiejsza obecność dyrektora departamentu w prokuraturze została ustalona już w ubiegłym tygodniu z kierownictwem prokuratury, a ta obecność związana jest z prowadzoną od kilku miesięcy kontrolą – powiedział w rozmowie z IAR kierownik Wydziału Prasowego Najwyższej Izby Kontroli Zbigniew Matwiej.

d2i41rk

W środę rano funkcjonariusze CBA weszli do mieszkań należących do prezesa NIK w Warszawie i Krakowie. Mieli również wkroczyć do lokalu jego córki oraz do siedziby NIK.

- Mogę potwierdzić, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBA przeprowadzają czynności procesowych polegających na przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Ze względu na to, że czynności te trwają, nie mogę udzielić informacji na ich temat - stwierdził w rozmowie z TVN24 rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

Zobacz też: Rzecznik sztabu Andrzeja Dudy: prezydenta nie trzeba uczyć jak rozmawiać z ludźmi

Afera z Marianem Banasiem. "Złożymy zażalenie"

Działania prokuratury mają związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych szefa NIK.

d2i41rk

Pełnomocnik prezesa NIK-u adwokat Marek Małecki w przesłanym WP oświadczeniu zapewnił, że "zważywszy na treść protokołu kontroli pana Mariana Banasia sporządzonego przez CBA - nie ma podstaw faktycznych i prawnych do przeszukania". "Co więcej, mieszkanie prezesa NIK-u chroni immunitet. W takiej sytuacji czynności CBA i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku są niedopuszczalne. Z całą pewnością złożymy zażalenie na te czynności" - dodał.

Syn szefa NIK Jakub Banaś w rozmowie z portalem powiedział, że został zatrzymany przez CBA. Miał stwierdzić, że agenci otrzymali nakaz zatrzymania jego rzeczy i przeszukania jego samochodu oraz pokoju hotelowego, w którym przebywał.

Źródło: onet.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2i41rk

Podziel się opinią

Share
d2i41rk
d2i41rk
Więcej tematów