Trwa ładowanie...
d4c899b

Afera Mariana Banasia. Funkcjonariusze CBA przeszukują mieszkania prezesa NIK

Funkcjonariusze CBA weszli rano do mieszkań należących do prezesa NIK Mariana Banasia w Warszawie i Krakowie. Mieli też wkroczyć do warszawskiego mieszkania córki szefa NIK. Po południu mieli także pojawić się w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli w Warszawie. Akcja ma mieć związek ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych szefa NIK. Pełnomocnik Banasia już zapowiada zażalenie na czynności prokuratury i CBA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Afera Mariana Banasia. CBA miało wkroczyć do mieszkań prezesa NIK
Afera Mariana Banasia. CBA miało wkroczyć do mieszkań prezesa NIK (PAP, Fot: Mateusz Marek)
d4c899b

Nieoficjalną informację o akcji CBA podał portal Onet.pl. Według rmf24.pl funkcjonariusze mieli wkroczyć do mieszkań Banasia na zlecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, która prowadzi śledztwo ws. oświadczeń majątkowych prezesa NIK.

Zobacz także: Marian Banaś do dziennikarzy: Zajmijcie się swoimi sprawami

- Mogę potwierdzić, że na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBA przeprowadzają czynności procesowych polegających na przeszukaniu pomieszczeń mieszkalnych i biurowych. Ze względu na to, że czynności te trwają nie mogę udzielić informacji na ich temat - stwierdził w rozmowie z TVN24 rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Białymstoku Paweł Sawoń.

d4c899b

Adwokat Banasia zapowiada zażalenie

"Zważywszy na treść protokołu kontroli pana Mariana Banasia sporządzonego przez CBA - nie ma podstaw faktycznych i prawnych do przeszukania. Co więcej, mieszkanie prezesa NIK-u chroni immunitet. W takiej sytuacji czynności CBA i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku są niedopuszczalne. Z całą pewnością złożymy zażalenie na te czynności" - stwierdził w przesłanym WP oświadczeniu pełnomocnik prezesa NIK-u adwokat Marek Małecki.

Po południu Polsat News poinformował, że funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego pojawili się również w siedzibie Najwyższej Izby Kontroli.

Przypomnijmy, afera z Marianem Banasiem wybuchła, kiedy okazało się, że w jednej z jego krakowskich kamienic prowadzony jest tzw. hotel na godziny. W międzyczasie okazało się, że pojawiło się mnóstwo wątpliwości do oświadczeń majątkowych urzędnika.

d4c899b

Afera Mariana Banasia

"28 listopada 2019 roku CBA zakończyło procedurę kontroli oświadczeń majątkowych Mariana Banasia, składanych przez niego w latach 2015-2019. Kontrola wykazała nieprawidłowości, które - w ocenie CBA - uzasadniają skierowanie sprawy do prokuratury" - informowano w komunikacie biura.

Zobacz także: Tak Marian Banaś pracował w resorcie finansów. Trzy auta, blisko 100 służbowych podróży

Lista zarzutów była długa. CBA podejrzewało szefa NIK o złożenie nieprawdziwych oświadczeń majątkowych, zatajenie faktycznego stanu majątkowego oraz nieudokumentowanych źródeł dochodu.

d4c899b

Mimo kontrowersji wokół byłego ministra finansów i sugestii, by podał się do dymisji, Banaś nadal sprawuje funkcję prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Został zgłoszony przez PiS i wybrany głosami polityków tej partii.

Zobacz także: Marian Banaś może stracić poświadczenia bezpieczeństwa. NIK odpowiada ABW

Na początku grudnia Prokuratura Regionalna w Białymstoku wszczęła śledztwo dotyczące m.in. podejrzeń nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych i deklaracjach podatkowych Banasia.

Źródło: onet.pl, rmf24.pl, tvn24.pl, radiozet.pl

d4c899b

Podziel się opinią

Share
d4c899b
d4c899b
Więcej tematów