Trwa ładowanie...
d48r77g

NIK prześwietla instytucje podległe rządowi. 419 mln zł na nagrody za 2019 r.

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała, jak administracja publiczna wydaje pieniądze podatników. W 69 jednostkach na premie wydano 419 mln. To o 8 proc. mniej niż w 2018 r. Nagrody sięgały nawet 70 tys. zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
NIK prześwietla instytucje podległe rządowi. 419 mln zł na nagrody za 2019 r.
NIK prześwietla instytucje podległe rządowi. 419 mln zł na nagrody za 2019 r. (Materiały prasowe)
d48r77g

NIK co roku sprawdza, w jaki sposób ministerstwa, urzędy oraz agencje podległe rządowi wydają pieniądze. Po raz pierwszy kontrolę nadzorował skonfliktowany z PiS Marian Banaś. W 2019 r. analiza dotyczyła 69 jednostek. Na nagrody wydano 419 milionów złotych - podaje fakt.pl.

Nagrody za rok 2019 niższe niż za 2018

To o 8 proc. mniej, niż w poprzednim roku. Mateusz Morawiecki zablokował m.in. premie dla ministrów i wojewodów. Wciąż były jednak wypłacane w ministerstwach, urzędnikom czy dyrektorom.

d48r77g

Przeczytaj: Rekordowe nagrody od marszałka województwa lubelskiego. Nazwiska tajemnicą "przez koronawirusa"

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że chce zmiany przepisów ws. przyznawania nagród dla osób sprawujących kierownicze stanowiska państwowe. Chodzi o jasne wytyczne, m.in. jakie są zasady ich przyznania czy kto ma do nich prawo.

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi

NIK: przybywa urzędników

NIK wskazuje też na wzrost zatrudnienia urzędników. Obecnie jest ich ponad 510 tys., z czego prawie 6 tys. przybyło w ostatnim roku. Na najwyższe nagrody mogły liczyć osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. Tam premie wyniosły nawet 70 tys. zł.

d48r77g

Przeczytaj również: Wysokie nagrody dla dyrektorów w NIK. Przyznawali je Kwiatkowski i Banaś

W przeszłości spore emocje budziły nagrody przyznane ministrom w rządzie Beaty Szydło. Początkowo była premier broniła decyzji, ale potem członkowie rządu i wiceministrowie musieli przekazać premię na cele społeczne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się wówczas na projekt obniżenia pensji o 20 proc.

Źródło: fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48r77g

Podziel się opinią

Share

d48r77g

d48r77g
Więcej tematów