Trwa ładowanie...

NIK prześwietla instytucje podległe rządowi. 419 mln zł na nagrody za 2019 r.

Najwyższa Izba Kontroli przeanalizowała, jak administracja publiczna wydaje pieniądze podatników. W 69 jednostkach na premie wydano 419 mln. To o 8 proc. mniej niż w 2018 r. Nagrody sięgały nawet 70 tys. zł.

NIK prześwietla instytucje podległe rządowi. 419 mln zł na nagrody za 2019 r.Źródło: Materiały prasowe
d3ig6wj
d3ig6wj

NIK co roku sprawdza, w jaki sposób ministerstwa, urzędy oraz agencje podległe rządowi wydają pieniądze. Po raz pierwszy kontrolę nadzorował skonfliktowany z PiS Marian Banaś. W 2019 r. analiza dotyczyła 69 jednostek. Na nagrody wydano 419 milionów złotych - podaje fakt.pl.

Nagrody za rok 2019 niższe niż za 2018

To o 8 proc. mniej, niż w poprzednim roku. Mateusz Morawiecki zablokował m.in. premie dla ministrów i wojewodów. Wciąż były jednak wypłacane w ministerstwach, urzędnikom czy dyrektorom.

Przeczytaj: Rekordowe nagrody od marszałka województwa lubelskiego. Nazwiska tajemnicą "przez koronawirusa"

Najwyższa Izba Kontroli podkreśla, że chce zmiany przepisów ws. przyznawania nagród dla osób sprawujących kierownicze stanowiska państwowe. Chodzi o jasne wytyczne, m.in. jakie są zasady ich przyznania czy kto ma do nich prawo.

d3ig6wj

Zobacz także: Grzegorz Schetyna o wyborze Małgorzaty Kidawy-Błońskiej: dzisiaj jesteśmy mądrzejsi

NIK: przybywa urzędników

NIK wskazuje też na wzrost zatrudnienia urzędników. Obecnie jest ich ponad 510 tys., z czego prawie 6 tys. przybyło w ostatnim roku. Na najwyższe nagrody mogły liczyć osoby zajmujące kierownicze stanowiska państwowe. Tam premie wyniosły nawet 70 tys. zł.

Przeczytaj również: Wysokie nagrody dla dyrektorów w NIK. Przyznawali je Kwiatkowski i Banaś

W przeszłości spore emocje budziły nagrody przyznane ministrom w rządzie Beaty Szydło. Początkowo była premier broniła decyzji, ale potem członkowie rządu i wiceministrowie musieli przekazać premię na cele społeczne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zdecydował się wówczas na projekt obniżenia pensji o 20 proc.

Źródło: fakt.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ig6wj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ig6wj
Więcej tematów