Trwa ładowanie...

NIK alarmuje: Fundusz Ochrony Środowiska wydaje coraz mniej pieniędzy na walkę ze smogiem

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska z budżetu w wysokości 6,5 mld zł wydał tylko 210 mln na ochronę powietrza. Tak wynika z raportu NIK, który w piątek będzie zaprezentowany na Szczycie Klimatycznym w Katowicach.

Share
NIK alarmuje: Fundusz Ochrony Środowiska wydaje coraz mniej pieniędzy na walkę ze smogiemŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d49uvuu

Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę finanse NFOŚiGW. NIK chciał sprawdzić, jak fundusz, który jest odpowiedzialny za ochronę środowiska, wydaje swoje pieniądze. Wnioski z kontroli zostaną w piątek przedstawione na Szczycie Klimatycznym. Do raportu NIK dotarła wyborcza.pl.

Jak podaje portal, tylko w pierwszej połowie 2017 r. NFOŚiGW zgromadził na swoim rachunku prawie 6,5 mld zł, a w całym 2017 r. ponad 12 mld zł. Pieniądze te pochodzą m.in. ze sprzedaży uprawnień do emisji CO2, opłat recyklingowych pojazdów wycofanych z eksploatacji i sprzedawanych koncesji. Na budżet składają się także fundusze norweskie i unijne.

Zdaniem NIK w pierwszym półroczu 2017 r. tylko 210 mln NFOŚiGW wydał na ochronę powietrza. To ważne, bo smog jest jednym z największych problemów w Polsce. Z powodu zanieczyszczonego powietrza rocznie umiera nawet 48 tys. Polaków. Tymczasem, zdaniem NIK, fundusz wydaje co roku coraz mniejsze kwoty na ochronę powietrza.

d49uvuu

Jak podaje wyborcza.pl w 2014 r. fundusz wydał na poprawę jakości powietrza 1,2 mld zł (budżet 4,2 mld zł). W 2015 r. wydał 1,3 mld (miał 4,2 mld zł). Załamanie nastąpiło w 2016 r., kiedy wydano zaledwie 722 mln zł z budżetu o wysokości ponad 5 mld zł.

Na co idą pieniądze?

Jak podaje wyborcza.pl, w 2016 r. NFOŚ wydał 11 mln zł na szkolenia dla opiekunów terenów sakralnych i obiektów zabytkowych. Z kolei 5 mln zł poszło na remonty, budowę i wyposażenie terenów zielonych wokół budynków o charakterze „kulturowym i zabytkowym, w tym sakralnym”. 1 mld zł został przeznaczony na geotermię oraz modernizację ciepłowni lub elektrociepłowni geotermalnych.

Fundusz realizował też program finansowania termomodernizacji budynków, na który przeznaczono 500 mln zł. Niestety, o dofinansowanie mogły się starać tylko szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze, kościoły, hospicja, muzea, akademiki, związki wyznaniowe i kościelne instytucje.

"Chaos w ochronie środowiska"

Zaskakujące są też zaplanowane na następne lata wydatki. Od przyszłego roku przez 10 lat fundusz chce przeznaczyć 14 mld zł na Fundusz Dróg Samorządowych. Wyborcza.pl zastanawia się, jaki jest związek między budową dróg a ochroną środowiska. Prawie 2 mld zł mają też trafić do spółki skarbu państwa - Polskie Domy Drewniane. Dziennikarz podkreśla, że programy te nie są związane z misją funduszu.

d49uvuu

- W Polsce mamy nieczytelną strukturę podejmowania decyzji i brak jasnych kompetencji w zakresie działań związanych ochroną środowiska. Kompetencje różnych podmiotów są rozbieżne albo nachodzą na siebie. W efekcie powstaje chaos - powiedział portalowi Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. I zaapelował w raporcie o przygotowanie przepisów, które dokładniej określiłyby, na co fundusz może wydawać pieniądze.

Źródło: wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d49uvuu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49uvuu
Więcej tematów