Niewielu wie, że tu woda jest najcieplejsza. Temperatura ponad 23 stopnie Celsjusza

Trwają wakacje, a pogoda na ogół sprzyja plażowaniu i kąpielom. Polacy już nie łudzą się, że temperatura wody w Bałtyku zrówna się z ciepłem egzotycznych wód. Jednak wciąż poszukujemy najcieplejszych akwenów. Już wiadomo, który naturalny zbiornik w kraju zapewni komfortowe pływanie.

Jezioro Białe Augustowskie w miejscowości Przewięź, do którego wpływa Kanał Augustowski, to - według pomiarów IMGW w piątkowy poranek - najcieplejszy obecnie polski akwen
Jezioro Białe Augustowskie w miejscowości Przewięź, do którego wpływa Kanał Augustowski, to - według pomiarów IMGW w piątkowy poranek - najcieplejszy obecnie polski akwen
Źródło zdjęć: © PAP | IMGW

Pomiary temperatury wody wykonane przez Państwowy Instytut Badawczy IMGW w piątek o 8 rano wskazały, który akwen zapewnia najcieplejszą kąpiel. Na czołówkę wybiło się jedno jezioro.

Termometry tylko w trzech miejscach w Polsce wskazały temperaturę przekraczającą 23 stopnie Celsjusza. Okazuje się, że najcieplejszy zbiornik to teraz Jezioro Białe Augustowskie w miejscowości Przewieź na Podlasiu. Temperatura wody miała tu w piątkowy poranek 23,4 stopnie C.

Co ciekawe, na trzecim miejscu jest inne jezioro w tej samej miejscowości. To Jezioro Studzieniczne. Termometr pokazał tu 23 stopnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na drugim miejscu znalazło się Jezioro Sępoleńskie w miejscowości Sępólno Krajeńskie. Temperatura wody w nim wyniosła o poranku 23,2 stopnie.

Pomiary przeprowadzane są regularnie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z analizy tych odczytów, dokonywanych przez obserwatorów IMGW, wynika, że czasami w czerwcu woda bywa cieplejsza niż teraz. Jeśli przez kilka dni jest bardzo gorąco i nie ma opadów, zdarzają się temperatury 24-26 stopni.

Teraz na Warmii i Mazurach woda w jeziorach przekracza na ogół temperaturę 20 stopni. Najchłodniejszą kąpiel oferuje Bałtyk. W morzu nie można liczyć na więcej niż 17-18 st.

Wyjątkiem są: Puck (20 st. C), Świnoujście (19,1 st. C) oraz Międzyzdroje (18,6). Najzimniejsza woda jest zawsze w Morskim Oku - poniżej 10 st. C. Tym razem IMGW wyjątkowo pomiarów tatrzańskiego jeziora nie dokonał, co zaznaczono w adnotacji do wyników z 5 lipca.

Źródło: IMGW

Źródło artykułu:PAP
wodakąpielkąpieliska
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)