Niewielu wie, że tu woda jest najcieplejsza. Temperatura ponad 23 stopnie Celsjusza
Trwają wakacje, a pogoda na ogół sprzyja plażowaniu i kąpielom. Polacy już nie łudzą się, że temperatura wody w Bałtyku zrówna się z ciepłem egzotycznych wód. Jednak wciąż poszukujemy najcieplejszych akwenów. Już wiadomo, który naturalny zbiornik w kraju zapewni komfortowe pływanie.
Pomiary temperatury wody wykonane przez Państwowy Instytut Badawczy IMGW w piątek o 8 rano wskazały, który akwen zapewnia najcieplejszą kąpiel. Na czołówkę wybiło się jedno jezioro.
Termometry tylko w trzech miejscach w Polsce wskazały temperaturę przekraczającą 23 stopnie Celsjusza. Okazuje się, że najcieplejszy zbiornik to teraz Jezioro Białe Augustowskie w miejscowości Przewieź na Podlasiu. Temperatura wody miała tu w piątkowy poranek 23,4 stopnie C.
Co ciekawe, na trzecim miejscu jest inne jezioro w tej samej miejscowości. To Jezioro Studzieniczne. Termometr pokazał tu 23 stopnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sensacja na wakacyjnej wyspie. "Widzieliśmy czerwone jęzory lawy"
Na drugim miejscu znalazło się Jezioro Sępoleńskie w miejscowości Sępólno Krajeńskie. Temperatura wody w nim wyniosła o poranku 23,2 stopnie.
Pomiary przeprowadzane są regularnie przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Z analizy tych odczytów, dokonywanych przez obserwatorów IMGW, wynika, że czasami w czerwcu woda bywa cieplejsza niż teraz. Jeśli przez kilka dni jest bardzo gorąco i nie ma opadów, zdarzają się temperatury 24-26 stopni.
Przeczytaj również: Sprawdzili skład parówek na stacjach. Już wiadomo, co jest w hot dogach
Teraz na Warmii i Mazurach woda w jeziorach przekracza na ogół temperaturę 20 stopni. Najchłodniejszą kąpiel oferuje Bałtyk. W morzu nie można liczyć na więcej niż 17-18 st.
Wyjątkiem są: Puck (20 st. C), Świnoujście (19,1 st. C) oraz Międzyzdroje (18,6). Najzimniejsza woda jest zawsze w Morskim Oku - poniżej 10 st. C. Tym razem IMGW wyjątkowo pomiarów tatrzańskiego jeziora nie dokonał, co zaznaczono w adnotacji do wyników z 5 lipca.
Źródło: IMGW