Niespotykane dotąd owady w Polsce. "Przypominają komary"
Młodzi naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego odkryli dwa niespotykane dotąd w Polsce gatunki muchówek. Owady żyją w mchu wodnym w rzece Rawce na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego i są ważną częścią tamtejszego ekosystemu.
Kamil Słomczyński i Tymoteusz Matera, studenci Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierunkiem prof. Mateusza Płóciennika, prowadzili badania rzeki przecinającej Bolimowski Park Krajobrazowy. W trakcie badań odkryli dwa nowe dla Polski gatunki muchówek z rodziny ochotkowatych, które żyją w mchu wodnym porastającym powalone drzewa.
Te niewielkie owady, przypominające komary, spędzają większość życia w stadium larwalnym. Dorosłe osobniki mają jeden cel - rozmnożyć się i zadbać o przetrwanie gatunku. Są kluczowym elementem ekosystemu wodnego, stanowiąc pokarm dla wielu zwierząt wodnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Tajemnicze światła nad New Jersey. Nagrania mieszkańców bada FBI
Mogą być drapieżne
Muchówki to zróżnicowana grupa bezkręgowców, z których niektóre są drapieżne, a inne żywią się martwą materią organiczną. Aby wyodrębnić nieodkryte dotychczas w Polsce gatunki, naukowcy musieli przeprowadzić badania genetyczne.
Jak wyjaśnił dr hab. Mateusz Płóciennik, nie są to nowe gatunki dla nauki, lecz pierwsze stwierdzenia w Polsce gatunków już opisanych, ale dotąd nie wykazanych w naszym kraju. Młodzi naukowcy planują kontynuować badania bezkręgowców na terenie rezerwatu w Bolimowskim Parku Krajobrazowym.
Źródło: TVN24/WP