Trwa ładowanie...

Kraj NATO stawia Rosji ultimatum. "Mają czas do niedzieli"

Bułgaria poinformowała we wtorek, że wydala 70 rosyjskich dyplomatów w związku z obawami o szpiegostwo i ustanawia limit dla placówki Moskwy w Sofii. Na decyzję Sofii odpowiedziała już Rosja. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ zastrzegła, że Kreml "ma prawo odpowiedzieć", a decyzja bułgarskich władz została "zarządzona przez siły zewnętrzne".

Share
Bułgaria zdecydowała się na wydalenie 70 rosyjskich dyplomatówBułgaria zdecydowała się na wydalenie 70 rosyjskich dyplomatówŹródło: EAST_NEWS, fot: NIKOLAY DOYCHINOV
drwl9o3

Posunięcie to, ogłoszone przez bułgarski MSZ i ustępującego premiera Kiryła Petkowa, było największym ciosem z Sofii w rosyjską dyplomację w ostatnich latach. W związku z decyzją Bułgarii obsada rosyjskiej ambasady zmniejszyła się o przeszło połowę.

- Dzisiaj wydaliliśmy 70 rosyjskich dyplomatów (...). Wielu z nich pracowało bezpośrednio dla służb wywiadowczych, a ich rola dyplomatyczna była raczej przykrywką - powiedział Petkow, który w zeszłym tygodniu przegrał parlamentarne głosowanie nad wotum nieufności.

drwl9o3

Bułgaria wydala rosyjskich dyplomatów

Bułgarskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że decyzja o wydaleniu tak dużej liczby rosyjskich dyplomatów ma na celu zmniejszenie liczebności moskiewskiej misji do wielkości bułgarskiego przedstawicielstwa w Moskwie. To także odpowiedź na działania, które nazwało niezgodnymi z Konwencją wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych, co w oficjalnym żargonie oznacza szpiegostwo, pisze Reuters.

Ustępujący bułgarski premier od początku swojej kadencji trzymał stanowczy kurs w stosunkach z Moskwą. - To nie jest akt agresji wobec narodu rosyjskiego - powiedział Petkow. - Kiedy obce rządy próbują wtrącać się w nasze wewnętrzne sprawy, mamy instytucje, które na to zareagują - dodał.

Rosyjscy dyplomaci dostali czas na opuszczenie Bułgarii do północy w niedzielę. MSZ w Sofii poinformowało również o tymczasowym zamknięciu swojej misji dyplomatycznej w Jekaterynburg. Jednocześnie zaznaczono, że oczekiwana jest decyzja o zamknięciu przez Moskwę placówki w bułgarskim mieście Ruse.

drwl9o3

Zacharowa grozi Bułgarią odpowiedzią

Decyzję Sofii skomentowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. - To, co nadeszło wczoraj z Bułgarii, nawet nie tyle z Bułgarii, co z politycznych kuluarów bułgarskich instytucji władzy, nie zostało zrobione w interesie Sofii i jej obywateli. Zostało to nakazane przez siły zewnętrzne - powiedziała cytowana przez TASS.

- To próbą wymierzenia przez bułgarski parlament i zrezygnowany gabinet druzgocącego ciosu w stosunki z Rosją i pozostałe mechanizmy dwustronnego dialogu - dodała. - To, czego nie zniszczyli przez tyle lat, najwyraźniej uznali za konieczne zniszczyć teraz, odchodząc i odchodząc od stosunków dwustronnych - powiedziała Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego resortu dyplomacji dodała, że Moskwa zastrzega sobie prawo do "retorsji politycznych i dyplomatycznych, w tym asymetrycznych".

drwl9o3

Zobacz też: Białoruś uzyska broń jądrową? "To pogróżki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drwl9o3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

drwl9o3
drwl9o3
Więcej tematów