PolskaNiepowodzenia Polski w sondażu. Rządy PiS obok okupacji przez ZSRR

Niepowodzenia Polski w sondażu. Rządy PiS obok okupacji przez ZSRR

Polacy bez problemu wymieniają sukcesy kraju w ostatnich 100 latach, ale mają problem, żeby równie łatwo podać porażki Polski. Wyniki sondażu nie są powodem do radości dla polityków PiS, bo rządy partii Kaczyńskiego i zależność od ZSRR wskazało tyle samo osób.

Niepowodzenia Polski w sondażu. Rządy PiS obok okupacji przez ZSRR
Źródło zdjęć: © flickr.com
Arkadiusz Jastrzębski

Największym niepowodzeniem Polski w okresie ostatnich 100 lat w opinii uczestników sondażu CBOS była II wojna światowa i okupacja niemiecka. Taką odpowiedź wskazało 14 proc. ankietowanych. Na drugi miejscu znalazł się okres PRL w latach 1945-1989, który wymieniło 9 proc. respondentów.

Przejęcie rządów przez Prawo i Sprawiedliwość oraz podporządkowanie i uzależnienie Polski przez Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich uznało za największe niepowodzenie po 6 proc. uczestników badania.

W analizie wyników sondażu CBOS zwróciło uwagę, że co trzecia osoba (34 proc.) nie potrafiła wymienić żadnych porażek, które zasługiwałyby na miano niepowodzenia Polski.

Sukcesy to niepodległość i związek z UE

W przypadku sukcesów tylko 17 proc. nie potrafiło podać wydarzeń z ostatnich 100 lat, które daje powody do dumy,

Za największy sukces uczestnicy badania uznali odzyskanie niepodległości w 1918 roku (25 proc.) i wstąpienie do Unii Europejskiej (24 proc.). Na trzecim miejscu znalazło się obalenie komunizmu (15 proc.). Często zaznaczano że przebiegło to bezkrwawo - zauważa Polskie Radio.

Co miłe to też najważniejsze

Polaków pytano także o najważniejsze wydarzenia ostatnich 100 lat. Tu ponownie najwięcej osób wskazało rok 1918 i odzyskanie niepodległości. Jak podkreślają komentatorzy, wydarzenie to było było wymieniane dwukrotnie częściej niż w 2008 roku podczas poprzedniego badania na ten temat (40 proc. wobec 20 proc.).

Dalej też bez zmian. Najważniejsze dla nas wydarzenia to także obalenie komunizmu (19 proc. wskazań) oraz przystąpienie do UE (18 proc.).

Badanie CBOS przeprowadzono 28-5 lipca 2018 r. metodą wywiadów bezpośrednich na grupie 952 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

sukcesniepowodzeniesondaż
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (80)