Trwa ładowanie...
dw4vgsm

Polacy chcą zaostrzenia kar za przestępstwa. Nowy sondaż

Jak wynika z sondażu Kantar Public, 30 proc. Polaków jest za zaostrzeniem kar za wszystkie przestępstwa. Ponad połowa badanych domaga się surowszych kar tylko w przypadku najcięższych przestępstw.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy chcą surowych kar dla przestępców
Polacy chcą surowych kar dla przestępców (Shutterstock.com)
dw4vgsm

Jak wskazują badacze Kantar Public, "Polacy są przekonani, że zaostrzenie przepisów prawa karnego jest potrzebne, aby ograniczyć przestępczość". Według ankietowanych "surowsze kary za najcięższe przestępstwa są wyrazem sprawiedliwości, a z kolei surowe karanie za oszustwa jest konieczne dla sprawnego funkcjonowania gospodarki".

Jednocześnie jedynie 4 proc. badanych wskazało na potrzebę zaostrzenia polityki karnej w przypadku drobnych przestępstw. Z kolei 7 proc. ankietowanych negowało pomysł zaostrzania kar, podczas gdy 8 proc. odpowiedziało: trudno powiedzieć.

Aż 58 proc. Polaków uważa, że ograniczenie przestępczości jest możliwe, jeśli przepisy prawa karnego będą surowsze niż obecnie. Innego zdania jest 29 proc. badanych, którzy sądzą, że wystarczy karać według istniejących przepisów. 13 proc. ankietowanych nie miało zdania w tej sprawie.

dw4vgsm

Zobacz także: Burza po słowach Macierewicza. Cezary Tomczyk: temu panu blisko do absurdu

Zdecydowana większość Polaków uważa, że podwyższenie kar za poważne przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu oraz wolności jest wyrazem sprawiedliwości i zwiększa poczucie bezpieczeństwa obywateli. Tak sądzi aż 72 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 17 proc. ankietowanych. 12 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na to pytanie.

Podobnie wyglądały odpowiedzi na pytania, o system kar za różne oszustwa. Aż 69 proc. badanych uważa, że bardziej surowe kary są dobrym rozwiązaniem. Innego zdania jest 18 proc. Polaków. 13 proc. odpowiedziało: trudno powiedzieć.

dw4vgsm

Co dalej z nieletnimi przestępcami?

W sondażu Kantar Public poruszona została równiez kwestia nieletnich sprawców takich przestępstw jak np. umyślne zabójstwo, pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Osoby powyżej 15. roku życia mogą odpowiadać przed sądem tak samo jak dorośli. 76 proc. uważa, że obowiązujące prawo wobec takich osób jest wystarczające. Z kolei jedna czwarta badanych domaga się zmian.

Aż 61 proc. zwolenników zmiany wieku karania nieletnich jest za podniesieniem wieku. Większość wskazuje na to, że to powinno być 17 lat (32 proc.) lub 16 lat (23 proc.). Jedynie 8 proc. Polaków uważa, że powinien to być wiek 18 lat. Co ciekawe, 15 proc. ankietowanych podało, że 14-latkowie powinni odpowiadać za przestępstwa. 10 proc. ankietowanych wskazało na 13-latków.

dw4vgsm

Bardziej surowe kary

81 proc. badanych w sondażu Kantar Public uważa, że za zabicie człowieka ze szczególnym okrucieństwem lub w związku z innymi nadużyciami powinna grozić wyłącznie kara dożywotniego pozbawienia wolności. Jedynie 3 proc. jest przeciwnego zdania, a 9 proc. raczej się nie zgadza z zmianami. 7 proc. nie potrafiło odpowiedzieć na tę kwestię.

dw4vgsm

78 proc. Polaków domaga się zaostrzenia wymiaru kar dla gwałcicieli. 74 proc. badanych uważa, że powinny być wyższe kary dla oszustów powodujących wielomilionowe straty. Z kolei 72 proc. ankietowanych sądzi, że powinno surowiej karać się sprawców umyślnych zabójstw.

Co ciekawe, 40 proc. Polaków uważa, że sprawców drobnych kradzieży powinno karać się tak jak obecnie. Większość (43 proc.) domaga się bardziej surowych kar. Z kolei 10 proc. chce złagodzenia przepisów.

Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1061 Polaków w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo. Badanie przeprowadzono od 27 lipca do 1 sierpnia 2018 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Interia.pl

dw4vgsm

Podziel się opinią

Share
dw4vgsm
dw4vgsm
Więcej tematów