Zbigniew Ziobro zapowiada rewolucję w sądach. Minister sprawiedliwości idzie na rękę Polakom
- Posiedzenia przygotowawcze, zaplanowanie terminu orzeczenia, obowiązkową odpowiedź na pozew i zeznania na piśmie - takie zmiany zapowiada resort sprawiedliwości ws. procedury cywilnej. Rewolucja dotyczy także postępowań karnych. "Obiecywałem szybkie i sprawne sądy. Słowa dotrzymuję" - zapowiada Zbigniew Ziobro.
Zbigniew Ziobro przedstawił nowe zasady postępowań w procedurze cywilnej już w listopadzie ubiegłego roku. Teraz zapowiada, że dokładne zmiany zostaną przedstawione już w przyszłym tygodniu. Polaków czeka rewolucja w procesach cywilnych oraz karnych.
Nowym elementem ma być zobowiązanie pozwanego, który przed postępowaniem będzie mógł pisemnie odnieść do zarzutów. To pozwoli sędziemu na zapoznanie się ze sprawą. Wprowadzone zostanie obowiązkowe posiedzenie przygotowawcze, na którym sędzia będzie usiłował doprowadzić do ugody lub mediacji.
Zbigniew Ziobro stanowczo. "Obiecywałem i słowa dotrzymuję"
Jeśli to się nie uda, ruszy cały plan procesu - zostaną wyznaczone dokumenty i dowody, które strony muszą dostarczyć, a także terminy rozpraw i ewentualnego orzeczenia. - Założeniem jest, aby wyrok, w miarę możliwości, był wydawany na jednej rozprawie - przekonuje Ziobro. Ponadto, będą zmiany w sprawach zwykłych obywateli przeciwko wielkim firmom i bankom.
Wprowadzone zostanie prawo rejestrowania rozpraw przez strony na ich własne potrzeby za powiadomieniem sądu. Zmiany mają ograniczyć możliwość obstrukcji procesów, ograniczone będą tzw. "spirale zażaleń". Powstanie też automatyczny mechanizm, który pozwoli przenieść sprawę do innego sądu, jeżeli lokalny sąd miałby rozstrzygać sprawy - jak to określił minister Ziobro - "lokalnych tuzów, elit".
Zmian będzie więcej. "Temida powinna być ślepa, ale nie śmieszna"
"Obiecywałem szybkie i sprawne sądy. Słowa dotrzymuję. Głęboka zmiana Kodeksu postępowania karnego zmierza przede wszystkim do tego, aby przyspieszyć bieg procesów. Temida powinna być ślepa, ale nie powinna być śmieszna" - wyjaśnił Zbigniew Ziobro. Podkreślił, że zlikwiduje absurdalne procedury, takie jak np. odczytywanie wyroków przy pustej sali.
Uzasadnienia wyroków będę sporządzane na specjalnym formularzu, według ściśle określonych zasad. Dzięki temu staną się zrozumiałe i przejrzyste. Sędziowie nie będą musieli wymieniać na rozprawach wszystkich protokołów i dokumentów będących dowodami. Nowy przepis zakłada, że z chwilą zamknięcia przewodu sądowego wszystkie protokoły i dokumenty będące dowodami uznaje się za ujawnione bez odczytywania.
Zwolnienie lekarskie nie zablokuje procesu
Po reformie proceder nagłych zwolnień lekarskich zostanie ukrócony. Bez względu na przyczynę nieobecności stron będzie można przesłuchać świadków i przeprowadzić inne dowody zaplanowane na dany termin rozprawy.
ZOBACZ TEŻ: Dzięki niemu możemy dziś wysyłać maile w Polsce. Pomóżmy Tadeuszowi uratować syna
Każdy będzie mógł także wskazać skrytkę pocztową do doręczenia pism sądowych. Obecnie wszystkie doręczenia muszą być dokonane do rąk własnych odbiorcy, przekazane domownikowi lub pozostawione do odbioru w urzędzie pocztowym. Z kolei osoby niepełnosprawne i obłożnie chore nie będą już miały problemu z odbiorem pism. Nowe przepisy umożliwią im upoważnienie dowolnie wybranej osoby do odbioru korespondencji na poczcie.
Zaoszczędź na pakiecie MS Office, który pozwoli Ci m.in. napisać pismo urzędowe! Wejdź na stronę media expert kod rabatowy i pobierz zniżkę.
Zobacz także: Patryk Jaki: jako prezydent Warszawy będę promował szczepienia