Niepokojący sondaż. Polacy powiedzieli, co myślą
Jak wskazuje najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS, 47 proc. respondentów jest przekonanych o negatywnych tendencjach rozwojowych Polski. Z kolei optymistyczne nastawienie posiada 35 proc. uczestników badania.
Przyjazne nastawienie do aktualnej sytuacji w największym stopniu deklarują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, a najwięcej pesymistycznych opinii pochodzi od sympatyków Prawa i Sprawiedliwości. Według informacji CBOS, w porównaniu do czerwca, pojawił się lekki spadek nastrojów społecznych.
Procent osób zadowolonych z sytuacji pozostał na poziomie 35 proc, jednak odnotowano wzrost - o 2 punkty procentowe - wśród osób negatywnie oceniających kierunki zmian w kraju, osiągając 47 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczegóły sondażu
Analizując szczegóły badania, ujawnia się, że mieszkańcy dużych miast (52 proc.), ludzie z wyższym wykształceniem (46 proc.) oraz pracownicy sektora prywatnego poza rolnictwem (42 proc.) częściej niż inni dostrzegają pozytywne zmiany w Polsce. Natomiast sceptycznie do zmian odnoszą się pracownicy gospodarstw rolnych (68 proc.), przedsiębiorcy (67 proc.), rolnicy (63 proc.) oraz mieszkańcy wsi (54 proc.).
Wyraźny jest wpływ przekonań politycznych na postrzeganie ogólnej sytuacji w kraju. Lewicowe poglądy łączą się z pozytywnym odbiorem sytuacji (58 proc.), w przeciwieństwie do prawicowych (22 proc.). Najwięcej optymizmu w tych kwestiach wykazują zwolennicy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz Trzeciej Drogi.
Dalsze informacje CBOS wskazują na pogorszenie przewidywań Polaków co do przyszłości kraju. Obecnie tylko 20 proc. spodziewa się poprawy (spadek o 4 punkty procentowe), 36 proc. przewiduje pogorszenie (wzrost o 4 punkty procentowe), a 34 proc. nie spodziewa się zmian.
Krytyczne podejście do sytuacji w Polsce
Respondenci są również bardziej krytyczni w ocenie sytuacji politycznej, 40 proc. ocenia ją negatywnie. Najwięcej krytyki pochodzi od osób o gorszej sytuacji materialnej, regularnie praktykujących wiernych oraz pracowników sektora prywatnego. Inny obraz prezentuje się wśród mieszkańców dużych miast oraz osób o wyższych dochodach, gdzie opinie są bardziej pozytywne.
Nastroje w kwestiach gospodarczych również nieco się pogorszyły. Odpowiedzi wskazują na spadek optymistycznych ocen i wzrost pesymistycznych.
Pomimo ogólnie niekorzystnych trendów, nie zmieniła się ocena własnej sytuacji życiowej Polaków, a nawet odnotowano lekką poprawę w zakresie postrzegania swoich warunków materialnych.
Badanie zrealizowano metodą mixed-mode, w dniach od 4 do 14 lipca 2024 r., na reprezentatywnej próbie 1076 pełnoletnich mieszkańców Polski, wyselekcjonowanej z rejestru PESEL. Metodologie realizacji to CAPI (61,9%), CATI (23%) oraz CAWI (15,1%).