Zatrważające słowa z USA. Dotyczą Polski
Bardzo niepokojące słowa padły z ust amerykańskiego senatora z komisji ds. wywiadu. Przyznał, że najbardziej obawia się, że Putin zaatakuje centrum dostaw zaopatrzenia wojskowego NATO dla Ukrainy w takim kraju jak Polska.
Marco Rubio powiedział CNN, że jeśli Putin uzna, że może przegrać wojnę z powodu dostaw broni z Zachodu do Ukrainy, może uderzyć w centra logistyczne, "przez które przechodzą te dostawy", w tym w te, które są w Polsce.
- Nato będzie musiało na to zareagować - powiedział. - Jak zareaguje, myślę, że wiele z tego będzie zależeć od charakteru ataku oraz jego skali i zakresu - stwierdził.
- Nie damy się zastraszyć Putinowi i jego groźbom, pozostaniemy przy wspieraniu Ukrainy i jesteśmy w pełni gotowi do obrony każdego centymetra terytorium NATO - oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden, odnosząc się do o przemówienia Putina o aneksji ukraińskiego terytorium. - Ameryka jest w pełni przygotowana, by wraz z sojusznikami z NATO bronić każdego centymetra terytorium NATO - każdego centymetra. Więc, panie Putin, nie zrozum błędnie tego, co mówię. Każdy centymetr" - podkreślił Biden.
Putin wciąż grozi Zachodowi
- Władimir Putin nieustannie próbuje wskazać, że NATO jest stroną wojny na Ukrainie; to niedorzeczne - oświadczył w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
- To wojna rozpętana na życzenie Putina. NATO nie jest jej stroną, a dostarcza jedynie broń Ukrainie - niepodległemu państwu europejskiemu, które ma prawo bronić swojego terytorium - wyjaśnił w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji NBC Stoltenberg. - Będziemy to wsparcie kontynuować - zapowiedział.
Mówiąc o wyzwoleniu przez siły ukraińskie położonego na wschodzie kraju miasta Łyman, szef NATO powiedział, że udowadnia to "ich odwagę, umiejętności oraz znaczenie dostarczanego państwu nowoczesnego uzbrojenia". Zdaniem Norwega najlepszą odpowiedzią na ogłoszenie przez Putina aneksji części terytorium Ukrainy jest kontynuacja wsparcia udzielanego Kijowowi.
Stoltenberg podkreślił, że "użycie przez Rosję broni nuklearnej będzie miało dla tego państwa poważne konsekwencje".
Ukraina chce do NATO
Komentując złożony przez Ukrainę wniosek o przyspieszoną akcesję do NATO, przypomniał, że "każda decyzja dotycząca członkostwa w Sojuszu musi zostać podjęta poprzez konsensus 30 obecnych członków NATO".
Odpowiadając na pytanie o wyciek z bałtyckich gazociągów Nord Stream, Stoltenberg zaznaczył, że NATO wspiera zbadanie "możliwego aktu sabotażu". "Każdy celowy atak na kluczową infrastrukturę NATO spotka się ze zdecydowaną i zjednoczoną odpowiedzią" - zapewnił rozmówca NBC.
Źródło: Twitter/CNN/PAP