Trwa ładowanie...

Natychmiastowy ruch Ukrainy po decyzji Kremla. Zełenski ogłasza

- Składamy wniosek o dołączenie do NATO w trybie przyspieszonym - ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, kilkanaście minut po zakończonym przemówieniu rosyjskiego dyktatora Władimira Putina. - Kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat - dodał ukraiński przywódca i zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów w Ukrainie.

Zełenski: zdecydowaliśmy się na decydujący krok Zełenski: zdecydowaliśmy się na decydujący krok Źródło: Facebook Zełenski
d49rjig
d49rjig

Taką informację szef państwa przekazał po piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Prezydent Ukrainy zaznaczył, że to w Ukrainie w konfrontacji z tyranią rozstrzyga się los demokracji.

- De facto już przeszliśmy drogę do NATO. De facto już udowodniliśmy zgodność ze standardami NATO. (...) Dzisiaj Ukraina składa wniosek, by zrobić to de iure. Zgodnie z procedurą, która będzie odpowiadać naszemu znaczeniu dla obrony naszej całej wspólnoty. W przyspieszonym trybie - oznajmił prezydent.

Próby aneksji Zełenski ocenił jako "farsę". Zaznaczył, że Rosja poprzez "zabójstwa, znęcanie się, szantaż i kłamstwa chce napisać od nowa historię i przemalować granice". - Ukraina do tego nie dopuści - zapewnił.

Kuriozalna propozycja Putina. Zełenski odpowiada

Rosyjski dyktator anektował kolejne regiony Ukrainy. Podczas specjalnej "ceremonii" podpisał umowy przyłączające obwód chersoński i zaporoski, a także Doniecką i Ługańską Republikę Ludową do Rosji. Na koniec tzw. przywódcy wspólnie z Putinem, trzymając się za ręce, skandowali: "Rossija!".

Putin stwierdził, że Rosja jest gotowa do rozmów z Ukrainą. Wezwał "reżim w Kijowie" do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, jednocześnie oskarżając stronę ukraińską o "represje podczas referendum". - Będziemy bronić naszej ziemi wszelkimi siłami i środkami, jakimi dysponujemy, zrobimy wszystko, aby zapewnić bezpieczne życie naszemu ludowi. To jest wielka misja wyzwoleńcza naszego narodu - powiedział Putin. Dyktator przedstawił Ukrainie kuriozalną propozycję "pokoju". - Ukraina musi uszanować wynik referendów w tych czterech regionach. Tylko to może być drogą do pokoju - wezwał Putin.

d49rjig

Zełenski: kończymy demontaż rosyjskiego wpływu

Zełenski krótko odniósł się do oferty Putina. - Ukraina jest gotowa do dialogu z Rosją, ale kiedy zmieni się jej prezydent. Obecny prezydent Rosji nie wie, czym jest godność i uczciwość - podkreślił Zełenski.

W opublikowanym nagraniu Zełenski powiedział, że "kończymy demontaż rosyjskiego wpływu na Ukrainę, Europę i świat". Zaapelował do deputowanych o poparcie ustawy, przewidującej nacjonalizację wszystkich rosyjskich aktywów w Ukrainie.

Na godz. 18 zwołano konferencję prasową Sojuszu Północnoatlantyckiego, na której przemówi Jens Stoltenberg.

Źródło: Wiadomości WP/PAP

Kolejny kraj NATO narażony na agresję Rosji. Berlin wysłał dodatkowych żołnierzy

d49rjig
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d49rjig
Więcej tematów